სამოქალაქო განათლება
საგანი
გაკვეთილის
თემა
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა: კონსტიტუცის არსი და მნიშვნელობა
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნათია შიბდიროვი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 28 მოსწავლე და
არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ
მიდგომას.
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს
გაანალიზოს კონსტიტუცის არსი და მნიშვნელობა, იმსჯელოს მოქალაქის
უფლებებზე და მოვალეობებზე;
გაკვეთილის
მისაღწევი შედეგები:
სტანდარტი: მოქ.IX.9. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებები და თავისუფლებები, მოვალეობები და პასუხისმგებლობები.
შედეგი თვალსაჩინოა
თუ მოსწავლე
• ადარებს ერთმანეთთან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციის დებულებებს;
• მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის
გარანტიებზე;
|
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმების მოთხოვნებთნ
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლების
მე-9 კლასის საგნობრივ პროგრამიდან, მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის
მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივ
პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს
წინარე ცოდნა:
რა არის სახელმწიფო;
სახელმწიფოს მართველობის მოწყობა;
სახელმწიფოს ტერიტორიული მოწყობა.
#
|
აქტივობის მიზანი
და აღწერა
|
მეთოდი/
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
(რესურსის მიზანშეწონილობა
სასწავლო მიზანთან მიმართებაში)
|
დრო
|
1
|
აქტივობა#1
საორგანიზაციო საკითხის მოგვარების შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს
აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზზანს და შეფასების ფორმებს.
ეს აქტივობა
ეხმარება მოსწავლეებს იცოდნენ გაკვეტილის განმავლობაში რას უნდა მიაქციონ ყურადრება,
როგორ შეფასდებიან
ატივობა#2 წინასწარ(წინარე
ცოდნის გააქტიურება)
შემდეგ მასწავლებელი წინარე ცოდნის გასაქტიურებლად სვამს მაპროვოცირებელ
კითხვებს
1.რომელი ფედერაციული და უნიტარული სახელმწიფოები იცით?
2.თქვენი აზრით, შესაძლებელია თუ არა, სახელმწიფოში ერთდროულად არსებობდეს
როგორც ფედერაციული, ასევე უნიტარული მოწყობის ფორმები?
3.ტერიტორიული მოწყობის რომელი ფორმაა თქვენთვის მისაღები და რატომ?
პასუხების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს საშინაო დავალებაში
განმსაზღვრელი ქულით.
ეს აქტივობა
ეხმარება მასწავლებელს მოამზადოს მოსწავლეები ახლა თემაზე გადასსასვლელად.
|
ვერბალური
გონებრივი იერიში;
კითხვა პასუხი;
ვერბალური
|
მთელ კლასთან ერთად
მთელ კლასთნ ერთდ
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე თვალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა მიზანი.
შეფასების სქემები.
ეს რესურსი
მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ვიზუალური სახით გააცნოს გაკვეთილის თემა, მიზანი
და შეფასების სქემები
დაფაზე წინასწარ დახაზული
სახელმწიფოსა
და მოქალაქის
უფლება მოვალეობის ცხრილი
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ცოდნა მიაწოდოს ვერბალურთნ
ერთდ ვიზუალური ფორმით. იყოს თნ მიმდევრული და არ გამორჩეს საკვანძო საკიტხები
|
6წთ
|
|
აქტივობა#3-განმავლობაში(ახალი მასალის მიწოდება )
მასწავლებელი გადადის ახალ თემაზე
დაფაზე
წერს
ტერმინს
,,კონსტიტუცია“ და სვამს კიტხვებს:
1. რა გსმენით კონსტიტუციის შესახებ?
თქვენი აზრით, როგორი დოკუმენტი უნდა იყოს კონსტიტუცია, რა უნდა ეწეროს მასში?
გონებრივი იერიშით გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი საუბრობს კონსტიტუცის არსსა და მნიშვნელობაზე,
განიხილავს კონსტიტუციებს ფორმის მიხედვით, მოქმედების ვადის მიხედვით, კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის მიხედვით და ბოლოს, ქვეყანაში მოქმედი კონსტიტუცის სტრუქტურის გაცნობაზე (თუ რამდენი თავისაგან შედგება).
ეს აქტივობა
მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებისათვის
თემასთან დაკავშირებით,
ახალი ინფორმაციის მიწოდებაში, მოტივაციის შენარჩუნებაში.
|
ვერბალური
ლექციური
|
საერთო
საკლასო
|
დაფა,
ცარცი
გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელო
ნ.ტალახაძე; თ.ქალდანი; თ.ბრეგვაძე;ი. პეტრიაშვილი.
სქემები
ეს რესურსი მასწავლებელს
ეხმარება მოსწავლეებს ვიზუალური სახითაც გააცნოს კონსტიტუციის შესახებ ინფორმაცია.
|
|
3
|
აქტივობა#4-შემდეგ(გაწაფვა)
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს
დაიყონ ჯგუფებად. კლასი იყოფა 4 ჯგუფად. მასწავლებელი თითოეულ ჯგუს ურიგებს კონსტიტუციიდან
მე-2 თვს, რომელიც ეხება
ადამიანის ძირითდ
უფებებს
ასევე ჯგუფებს უნაწილებს სხვადასხა ილუსტრირებულ ნახატებს და სთხობს
შეუსაბამონ კონკრეტულ მუხლს ადამიანის უფლებებიდან, დავალების დასრულების შემდეგ
ჯუფებმა უნდა წარადგინონ ნამუშევარი კლასის წინაშე პრეზენტაციის სახით
ჯგუფების.
შეჯამება;
ეს აქტივობა
მასწავლეებელს ეხმარება მოსწავლეებმა გაანალიზონ
საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებები.
|
დოკუმენტის ანალიზი
პრეზენტაცია
სინთეზი
|
ჯგუფური
|
საქართელოს კონსტიტუციის ქსერო ასლები, ფლიფჩარტები, მარკერები
სხვადასხვა ილუსტარციული ნახატების ქსერო ასლები თითო ჯგუფს თითო ილუსტარცია.
ეს რესურსი(ილუსტარციული
ნახატები) დაეხმარება მოსწავლეებს შეუსაბამონ კონსტიტუციიდან მეორე თვში მოცემულ
სხვადასხვა მუხლებს
|
25წთ
|
6
|
აქტივობა#5
წერილი მასწავლებელს
გეგმას თნ ერთვის(დნართიN 3)
მოსწავლეები ერთმანეთთან უკავშირებენ ძველ და ახალ ცოდნას;
მოსწავლეებს უვითარდებათ კრიტიკული აზროვნების უნარი;
|
კითხვა- პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
კითხვარი რეფლექსიისათვის.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება უკუკავშირის მისაღებად, რასაც გაიტვალისწინებს
მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვისათვის.
|
5წთ
|
7
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს საშინაო დავალებას: სურვილისამებრ ამოირჩიონ
კონსტიტუციის რომელიმე თავი, განიხილონ და შემდეგ გაკვეთილზე წარადგინონ პრზენტაციის
სახით.
ეს აქტივობა
მოსწავლეებს უვითრებს დამოუკიდებელი მუშაობის უნარჩვეებს.
|
ვერბალური
|
ინდივიდუალური
|
ინტერნეტი.
ეს რესურსი
მოსწავლეებს უვითრებს ინფორმაციის მოძიების, დამუშავების უნარ-ჩვევებს.
|
2წთ
|
შეფასების ტიპები და მეთოდები:
განმსაზღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეები განმსაზღვრელი ქულით შეფასდებიან საშინაო
დავალებაში
და პრეზენტაციაში.
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკვშირს
შედეგი
|
1-2
|
3-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მსჯელობისას სიტუაციის გამყარება არგუმენტებითა
და მაგალითებით
|
არ შუძლია
მსჯელობა
|
მსჯელობა არ არის არგუმენტებითა და მაგაითებით
|
მსჯელობაში არის ერთი ან
ორი არგუმენტი
|
მსჯელობაში არის არგუმენტები
რომელიც ამყარებს
სიტუაციას.
მაგრამ არ არის მოყვანილი მაგალითი
|
სიტუაციები
გამყარებულია არგუმენტებითა და მაგალითებით
|
პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
0
|
1
|
2
|
საინტერესო შესავალი
|
|
|
|
კვლევების/ნაშრომის წარმოჩენის უნარი
|
|
|
|
შემოქმედებითი უნარი
|
|
|
|
აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
|
|
|
ინფორმაციის ფლობის უნარი (ადეკვატური კითხვა-პასუხი)
|
|
|
|
ჯამი
|
|
|
|
ამ შემთხვევაში, მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ნული , ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური არის 10 ქულა.
წერილი მასწავლებელს(უკუკავშირი)
მომეწონ გაკვეთილი
|
კი
|
არა
|
გქონდა უხერხულობის მომენტი გავეთილზე
|
კი
|
არა
|
რა
იყო ყველაზე საინტერესო ამ გაკვეთილზე
|
|
|
რა იყო შენიი
წარმატების მიზეზი
|
|
|
რისი გაკეთება
გაგიჭირდათ ამ გაკვეთილზე
|
|
|
საკუთრების უფლება
გაკვეთილის
თემა
საგანი/ინტეგ
რირებული
საგნები
|
საგანი: მოქალაქე და ეკონომიკა
დამხმარე სახელმძღვანელო 9- 10 კლასებისათვის.
ავტორები: მაია გონაშვილი - ლია თოდუა .
თემა: საკუთრება
რა შეიძლება გვეკუთნოდეს და რა არა ?
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნათია შიბდიროვი
|
სწავლის საფეხური;
|
საშუალო საფეხური. X-კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი;
|
მოსწავლე - 28.
კლასში არ გვყვავს სსსმ.მოსწავლე
|
გაკვეთილის აქტუალობა;
|
ცნობიერების ამაღლება საკუთრების არსსა და მნიშვნელობაზე
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი შედეგები
|
გაკვეთილის მიზანი:
ცოდანა:
მოსწავლეები გაიგებენ , შეისწავლიან, თუ რა არის საკუთრება, რა შიძლება გვეკუთნოდეს და რა არა? ერთმანეთისგან განასხვავებენ კერძო და საზოგადო საკუთრებას.
გაეცნობიან მუხლებს , საქაართველოს კონსტიტუციისა და სამოქალაქო კოდექსიდან , რომელიც არეგულირებს,კერძო საკუთრების საკითხებს.
შეისწავლიან ისეთი ტერმინების დეტალურ შინაარსს , როგორიცაა : გამორიცხვადობა, მეტოქისუნარიანობა, ინტელექტუალური საკუთრება.;
უნარები:
გამოუმუშავდებათ თანამშრომლობის , კომუნიკაციის , დისკუსიის უნარ-ჩვევები.
დამოკიდებულებები:
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ ისეთ დამოკიდებულებები რომ შეძენილი ცოდნის საფუძველზე განასხვავებენ საკუთარ და საზოგადო საკუთრებას, საჭიროების შემთხვევაში მიიღებენ სწორ გადაწყვეტილებას, გაუფრთხილდებიან , როგორც საკუთარ ასევე საზოგადო საკუთრებას.
გაკვეთილის მისაღწევი შედეგები:
ესგ. მოქ. -10.
აანალიზებს საქართველოში ეკონომიკური საქმიანობის შესაძლებლობებს.
.ახასიათებს საბაზრო ეკონომიკის ძირითად პრინციპებს(მაგ. კერძო საკუთრება, პირადი მოტივაცია, არჩევანისა და საქმიანობის თავისუფლება, ბაზრებისა და ფასების სისტემა და ა.შ) მსჯელობს საქართველოს კონსტიტუციისა და სხვა კანონების შესაბამისობაზე საბაზრო კეკონომიკის პრინციპებთან.
შ ე ფ ა ს ე ბ ი ს რ უ ბ რ ი კ ა :
კრიტერიუმი - ინდიკატორი - ინდიკატორის ქულა-
- მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის საშუალებით.
ს ა წ ა ვ ლ ო მ ა ს ლ ა და ტ ე ქ ნ ი კ უ რ ი რ ე ს უ რ ს ი :
სახელმძღვანელო, რვეული, პორთფოლიო, ფლიფჩარტი,ფერადი წებოვანი ფურცლები, ფერადი ფლომასტერები, ფანქრები, დაფა, ცარცი, კომპიუტერი, პროექტორი, ქართული მხატვრული ფილმი:
„ მაგდანას ლიურჯა“,
|
გ ა კ ვ ე თ ი ლ ი ს მ ს ვ ლ ე ლ ო ბ ა :
საკლასო მენეჯმენტი -
საორგანიზაციო მომენტი, (სია) მორიგეს ვთხოვ დააფიქსიროს ვინ არ არის ?
კლასს ვთხოვ წარმოადგინონ საშინაო დავალება . შევამოწმებ დავალებას .
კლასის მოვამზადება ახალი მასალის ასახსნელად, კავშირი ძველსა და ახალი მასალას შორის.
მოსწავლეებს გავაცნობ: გაკვეთილის თემას, მიზანს,( რომელიც დიდ ფლიჰჩარტის ქაღალდზეა გაკრული), შეფასების ფორმას, და ინსტუმენტს.
ასოციაციური რუკის დახმარებით, მოსწავლეები ფერადი ფურცლის საშუალებით დაფიქსირებენ თავის მოსაზრებას ,თუ რა არის საკუთრება? - მიღებული პასუხებიდან გამომდინარე ვსვავ სადისკუსიო კითხვებს ....
1. რატომ არავინ აგდებს შოკოლადის ან ნაყინის ქაღალდს სახლში ?
2. რატომ ყრია ქუჩაში, სოფლის გზებზე, სადარბაზოში ქაღალდის ცარიელი პარკები, და სვხვა ნაგვის ნარჩენები?
3. რატომ არ გადაშენდნენ ძროხები, მაშინ როდესაც ბევრი მცენარე, თუ ცხოველი გადაშენდა, ან გადაშენების პირასაა მისული?
4. რატომ არ გადაშენდა ქათამი?
ამ კითხვაზე პასუხი საკუთრებაა, ადამიანი უფრთხილდება იმას , რაც მისი საკუთრებაა. მცირე დისკუსიის შემდეგ მინი ლექციით ვიწყებ „ რას ნიშნავს საკუთრება? , რა შეიძლება გვეკუთნოდეს და რა არა?
საკუთრება არის ადამიანის უფლება, დამოუკიდებლად, თავისი სურვილის მიხედვით განკარგოს ნივთი. ეს ნიშნავს, რომ მესკუთრე წყვეტს, თუ ვინ და როგორ მოიხმარს, ნივთს, (მესაკუთრის ნებართვის გარეშე, სხვა პირებს, ნივთის გამოყენების უფლება არ აქვთ). მესაკუთრეს აგრეთვე შუძლია გაყიდოს ან გააქირაოს ნივთი, ათხოვოს ვინმეს ან აჩუქოს: მას შეუძლია ეს ნივთი გადააკეთოს, დაანაწევროს ან სულაც გაანადგუროს .
ნივთის მესკუთრეს ეკუთვნის აგრეთვე ამ ნივთის ნაყოფიც, მაგ ხეზე ვაშლი, ყანაში მოყვანილი ხორბალი. ქათმის დადებული კვერცხი და სხვა ნივთისგან მიღებული სარგებელიც მაგ. გაქირავებული ბინის ქირა...
ზოგ ნივთზე ან რესურსზე საკუთრების უფლების განხორციელება შეუძლებელია, უსამართლოა ან არაგონივრულია. რა შემთხვევაში ხდება ეს?
ზოგი ნივთი/ მომსახურება ისეთია ,რომ უცხო პირთა მიერ მისი მოხმარების აღკვეთა შეუძლებელია, ან ძალზე რთულია მაგ. ქუჩის განათებას იყენებს ყველა გამვლელი, რთულია მოაწყო ისე, რომ ქუჩის ლამპიონმა მხოლოდ მას გაუნათოს ვინც ამ განათებას შეიძენს. იგივე შეიძლება ითქვას ესთეტიკურ სიამოვნებაზე, ხიდი , მოედანი,.. რომელიც გამვლელს ანიჭებს. ასევე სახელმწიფო თავდაცვა, რომელიც უზრუნვეყოფს უსაფრთხოებას ყველა მოქალაქისთვის. --ასეთ ნივთებზე ან მომსახურეობაზე კერძო საკუთრების უფლების განხორციელბა შეუძლებელია .
გ მ ო რ ი ც ხ ვ ა დ ო ბ ა --- საქონლის თვისება, რომელიც გულისხმობს,რომ უცხო პირი შეიძლება ავარიდოთ, ამ საქონლის მოხმარებას.
მ ე ტ ო ქ ი ს უ ნ ა რ ი ა ნ ო ბ ა ---საქონლის თვისება, რომელიც გულისხმობს, რომ ერთი პიროვნების მიერ საქონლის გამოყენება ამცირებს, მეორე პიროვნების მიერ, მისი გამოყენების შესაძლებლობას.
(იგი დამოკიდებულია, იმაზე,თუ ერთდროულად რამდენ ადამიანს შეუძლია გამოიყენოს ნივთი მომსახურება.ტყე , ზღვა , ჰაერი)..
საქონელი, რომელიც ადამიანთა საკუთრებაშია, როგორც წესი, გამორიცხვადი და მეტოქისუნარიანია. თუ საქონელს ეს თვისება არ გააჩნია, იგი საერთო საზოგადოებრივ მომსახურებაში რჩება.
საკუთრების აზრი იმაშია, რომ მესაკუთრეს აქვს უფლება არ დაუშვას საკუთარი ნივთი გამოიყენოს სხვამ.-- გამორიცხვადი საქონელი ამის საშუალებას იძლევა. ( მაგ. საკვები პროდუქტები, სახლის ავეჯი, ...) მაგრამ ჩვენი საკუთრება, რომელიც ჩვენგან შორს მდბადეობს, მაგალიად თუ კი ჩვენს ოჯახს ეკუთვნის მიწა, რომელიც ჩვენი სახლიდან მოშორებითაა ჩვენი საკუთრების დაცვაში გვეხმარება სახელმწიფო, სადაც ინახება დოკუმენტაცია, იმის შესახებ, თუ ვის ეკუთვნის ესა,თუ ის მიწა.
საქართველოს საჯარო რეესტის ეროვნული სააგენტოს ვებ გვერდი. ( დფაზეა გამოკკრული).
ამრიგად, ნივთი ,მომსახურეობა, რომელიც მეტოქისუნარიანი არ არის, ყველა მსურველისთვის თანაბრად ხელმისაწვდომია ხოლო, თანაბრა და ხელმისაწვდომ რესურს კი არავინ წაგართმევთ.
საინტერესოა , როდესაც საქონელი,გამოეიცხვადია და არამეტოქისუნარიანი. მაგ. წპალი, გაზი, ელ. ენერგიის მიწოდება, პირის მიერ ამ მომსახურეობის აღკვეთა იოლია , მომხმარებელი არ გადაიხდის შეუწყვეტ ამით სვა მომხმარებელი არ დაზარალდება.
( სქემა - გამორიცხვადი , არ არის გამორიცხვადი გაკრულია დიდ ფლიქჩატზე).
კერძო საკუთრებას იცავს სახელმწიფო. აგრეთვე განკარგავს, იმ საერთო რესურსებს, რომელიც მოქალაქეთა , საკუთრებაში არ არის. საძოვრები, ზღვა, მდინარეები, ტყე, ..
ი ნ ტ ე ლ ე ქ ტ უ ა ლ უ რ ი - საკუთრება -
საკუთრეა ვრცელდება არა მხოლოდ ნივთზე ,არამედ, მის ნაფიქრალზე, მის შემოქმედებით ნაყოფზე, გამოგონებაზე, ლიტერატურულ ნაწარმოებზე, ნახატზე, ფოტოზე.
ინტელექტუალური საკუთრების უფლება აგრეთვე ვრცელდება
ს ა ს ა ქ ო ნ ლ ო ნ ი შ ნ ე ბ ზ ზე --, რომელიც არის პროდუქტის ბრენდული დასახელება. ან სხვა დამახასიათებელი ნიშნები, ნახატი, გაფორმება, შეფუთვა და ასე შემდეგ. ( კოკა კოლა, ბიგი,ფეირი და სხვა)..
ინტელექტუალური საკუთრების საინტერესო ფორმაა ;
გ ე ო გ რ აფ ი უ ლ ი არ ნ ი შ ვ ნ ე ბ ი -ეს არის სასურსაTო პროდუქტის დასახელებები, რომელთა გამოყენება, მხოლოდ, ამ პროდუქტის მომზადებისთვის დადგენილი კონკრეტული მოთხოვნების დაცვის შემთხვევაში არის დაშვებული. გეოგრაფიული აღნიშვნებით დადგენილი მოთხოვნები, განსაზღვრავს არა, მხოლოდ მასალას და ტექნოლოგიას, რომლითაც პროდუქტი უნდა დამზადდეს, არამედ, აგრეთვე იმ გეოგრაფიულ არეალს, სადაც უნდა იყოს მოყვანილი, შესაბამისი ნედლეული, და სადაც უნდა დამზადდეს, თავად პროდუქტი. როგორც წესი ეს გეოგრაფიული არეალი, არის ის ადგილი, სადც პროდუქტი,პიეველად დამზადდა ან ოდითგანვე მზადდებოდა და რომელიც პროდუქტს, იმ თვისებებს, გემოს არომატს , ანიჭებს , რის გამოც პროდუქტი განსაკუთრებით ფასდება.
ე ვ რ ო კ ა ვ შ ი რ შ ი ა თ ა ს ზ ე მეტი დაცული გეოგრაფიული აღნიშვნაა, რეგისტრიტებული, მათი მაგალითია, ფრანგული “შამპანი(” roguefort ) „ბრა „ *( Bra Feta) გეოგრაფიული აღნიშვნით დაცული, რვროპული პროდუქტის ეტიკეტზე სხვადა სცვა ნისნები.
ფლიფჩარტის ქარალდზე დახატულია ნ ი შ ნ ე ბ ი და გამოკრულია კედელზე.
საქართველოში დაცულ გეოგრაფიულ აღმნიშვნელად დარეგისტრირებულია თელი რიგი ქართული ღვინოები: „ ქინძმარაული“ , „ახალშენი“, „ მანავი“ დასხვა.
პ ე რ ს ო ნ ა ლ უ რ ი მ ო ნ ა ც ე მ ე ბ ი ს - დაცვა. ნებისმიერი ინფორმაცია, რომელიც ადამიანის იდენტიფიცირების ,( ვინაობის დადგენის), საშუალებას ყძლევა ამ ადამიანის პერსონალურ მონაცემებს წარმოადგენს. გვარი, სახელი, პირადი ნომერი, მობილური, ელ ფოსტა....
( პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსპექტორს მივმართოთ , თუ რეკლამები გვაწუხებენ....)
ვებ გვერდი გამოკრულია დიდ ფლიფჩარტზე....... დ ა ს კ ვ ნ ა.
ახალი თეორიული მასალის გადაცემის შემდეგ მოსწავლეებს, ვთხოვ სავარჯიშოების რვეულში მონახონ თავი- 5 . საკურება აირციე სწორი პასუხები...
ს ი ღ რ მ ი სე უ ულ ი წვდომის ფაზაზე --- მოსწავლეებს შევთავაზებ ......
…
დავარიგებ ფურცლებს და ვთხოვ გაკვეთილზე განხილული თემის ირგვლივ დასვან შეკითხვები.
#
|
აკტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიძების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
გამოწვევის ფაზა
| ||||||
1
|
ასოციაციური რუკის შექმნა.
მასწავლებელი დაფაზე წერს ტერმინებს: ,,საკუთრება” სთხოვს მოსწავლეებს ამ ტერმინთან დაკავშირებით თავიანთი მოსაზრება გამოთქვან.
|
გონებრივი
იერიში
|
მთელ კლასთნ
ერთად
|
დაფა, ცარცი
|
5 წ.
|
დასახელებულ
თემაზე მოსწავლეთა საწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა..
|
2
|
მასწავლებელი მოსწავლეთა პროვოცირების მიზნით მოცემულ თემასთნ დაკავშირებით სვამს შკითხვებს:
1..რატომ არავინ აგდებს შოკოლადის ქაღალდს სახში>? ...
2..რატომ არ გადაშენდნენ ძროხებ?...
3..რას ნიშნავს საკუთრება?
|
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
დამხმარე სახელმაძღვანელო ,,მოქალაქე და ეკონომიკა“
|
3 წ.
|
ინტერესების აღძვრა, ემოციების გააქტიურება;
ახალ თემაზე ფიქრისთვის კლასის მობილიზება,
|
სიღმისეული ვდომა
| ||||||
3
|
ახალი თეორიული მასალის გადაცემა თმაზე: საკუთრება
რა შეიძლება გვეკუთნოდეს და რა არა?მასწავლებელი საუბრობს „საკუთრებაზე“ რა შეიძლება გვეკუთნოდეს და რა არა? ასევე განმარტავს
ტერმინებს როგორიცაა ,,გამორიცხვადობა,“ „მეტოქისუნარიანობა“
|
ლექციური
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
დამხმარე სახელმძღვანელო.
სლაიდშოუ
„კერძო და საზოგადო საკუთრება“
|
8წ.
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
4
|
ახალი თეორიული მასალი გადაცემის მერე მასწავლებელი მოსწავლეებს სთავაზობს მიზნობრივ დავალებას
,,სკრეპებით თამაში“..........
|
სავარჯიშო
,,ჩემი და საერთო“
|
ინდივიდუალური
|
თამაშის პირობები-ინსტრუქცია, დაფა, ცარცი, სკრეპები, სკოჩი.
|
7 წ.
|
ინტერესების აღძვრა, ემოციების გააქტიურება;
ახალ თემაზე ფიქრისთვის კლასის მობილიზება;
|
რეფლექსია
| ||||||
5
|
ნაწყვეტი ფილმიდან“ მაგდანას ლურჯა“
განხილვა
უკუკავშირისათვის
განხილული თემის გარშემო
მოსწავლეებს ვთხოვ
დაუსვან ერთმანეთს წერილობით კითხვები და გადასცენ მეზობელ წყვილებს პასუხის გასაცემად
|
კითხვა პასუხი
კითხვა პასუხი
|
მთელი კლასი.
წყვილებში
|
კომპიუტერი პროექტორი.
ინტერნეტი.
ყველა წყვილს
პასტა, ფურცელი
|
5 წ.
3წ.
|
ენტერესის აღძვრა, ემოციების გააქტიურება
ახალი და ძველი ცოდნის დაკავშირება, თანამშრომლობის უნარების განვითარება,
|
6
|
საშიანო
და ვალების მიცემა
|
ქართული მხატვრული ფილმი „მაგდანას ლურჯა“ დაწერეთ თქვენი აზრი ვის საკუთრრბაა სახედარი“
|
ინდივიდუალური
|
ფილმი :“მაგდანას ლურჯა“
|
1 წ.
|
პრობლემის გადაჭრის უნარჩვვების გამომუავება
|
7
|
შეფასება-
განმავითრებელი
|
შეფასებისტიპებიდამეთოდები: განმავითრებელი.
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკავშირს.
სამოქალაქო განათლება
გაკვეთილის
მთავარი
თემა
|
პრობლემა და მისი გდაწყვეტის გზები
|
||||||||||||
მასწავლებელი
|
ნათია შიბდიროვი
|
||||||||||||
სწავლების საფეხური.
|
საშუალო. კლასი
მე–10
|
||||||||||||
დრო
|
45 წთ
|
||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში 14
მოსწავლეა.
განსაკუთრებული
მიდგომის
საჭიროების
მქონე
მოსწავლეები
არ
არიან
|
||||||||||||
გაკვეთილის მნიშვნელობა
აქტუალობა
|
გაკვეთილზე მიღებული ცოდნა გამოადგებათ შეძლონ მათ გარშემო არსებული პრობლემების იდენტიფიცირება,
მოძებნონ გადაჭრის ალტერნატიული გზები, ამოარჩიონ ოპტიმალური ვარიანტი, შეიმუშაონ
სამოქმედო გეგმა და განახორციელონ.
|
||||||||||||
გაკვეთილის მიზნები
და
შედეგები
|
ა)შემეცნებითი
მოსწავლეები დაფიქრდებიან მათ გარშემო არსებულ პრობლემებზე, ადამიანთა გულგრილობასა
და მის შედეგებზე, თანაგრძნობაზე, ინიციატივასა და ქმედებაზე.
ბ)განმავითარებელი
დისკუსიის, არგუმენტირებული მსჯელობის, ჯგუფური მუშაობის, ინფორმაცისს აღქმის, დოკუმენტებზე მუშაობის, შეფასების,
საკუთარი პოზიციის დაფიქსირების , დასკვნების გაკეთების უნარის განვითარება
მოქ.X.5. მოსწავლეს შეუძლია გააზრებული მონაწილეობა და თანამშრომლობა სოციალური
პრობლემების გადაწყვეტაში.
მოქ.X.11. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს მოქალაქეების როლი ქვეყნის დემოკრატიაში.
|
||||||||||||
წინასწარი ცოდნა
|
იციან რა არის დემოკრატია, საზოგადოების,
მოქალაქეთა ჩართულობა-დემოკრატიის შემადგენელი ნაწილია.
|
||||||||||||
შეფასების საგანი
და
პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასდებიან
განმავითარებელი
და
განმსაზღვრელი
ინდივიდუალური
და
ჯგუფური
შეფასების
რუბრიკებით.
(შეფასების
ცხრილები
თან
ერთვის
დანართის
სახით)
|
||||||||||||
სასწავლო მასალა
და
ტექნიკური
რესურსები
|
,,თანამშრომლობა საზოგადოებრივი სარგებლისათვის“ სახელმძღვანელო,
სქემა, დაფა,
ცარცი, ფლიპჩარტი, მარკერები
|
||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1ეტაპი. ა) მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის თემას
განწყობის
შექმნა- რას ელიან დღევანდელი გაკვეთილიდან?
(4წთ).
ბ) პროვოცირება.
პროვოცირების მიზნით მოსწავლეებს ვთხოვ შეავსონ
სქემა
პრობლემები
კითხვა: განმარტეთ
რა არის პრობლემა?5წთ
მე– 2ეტაპი.
სიღრმისეული წვდომა
ა)დისკუსია
: როგორი დამოკიდებულება შეიძლება ჰქონდეთ ადამიანებს პრობლემებისამი? 4 წთ
ბ) მინი
ლექცია-პრობლემა და მისი გადაწყვეტის გზები:
1.პრობლემის
ფორმულირება
2.სიტუაციის ანალიზი
3.გადაწყვეტილებების ალტერნატიული ვერსიების შეგროვება
4. ოპტიმალური გადაწყვეტილებების შერჩევა
5. სამოქმედო გეგმის შემუშავება
6. განხორციელება (4წთ)
მე–3 ეტაპი
( შემაჯამებელი) მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და ასრულებენ
სხვადასხვა სავარჯიშოებს :
1 ჯგ: კითულობს ალბერტ შვაიცერის ბიოგრაფიას
და პასუხობს შესაბამის კითხვებს
2ჯგ. კითულობს პაკისტანელი ბიჭის ამბავს და პასუხობს შესაბამის კითხვებს
3 ჯგ: კითულობს ალბერტ შვაიცერის ბიოგრაფიას
და წერს ამბის გაგრძელებას შემდეგი სქემის მიხედვით
1.პრობლემის ფორმულირება
2.სიტუაციის
ანალიზი
3.გადაწყვეტილებების
ალტერნატიული ვერსიების შეგროვება
4. ოპტიმალური
გადაწყვეტილებების შერჩევა
5. სამოქმედო გეგმის შემუშავება
6. განხორციელება
4ჯგ. კითულობს პაკისტანელი ბიჭის ამბავს დაწერს ამბის გაგრძელებას შემდეგი
სქემის მიხედვით
1.პრობლემის ფორმულირება
2.სიტუაციის
ანალიზი
3.გადაწყვეტილებების
ალტერნატიული ვერსიების შეგროვება
4. ოპტიმალური
გადაწყვეტილებების შერჩევა
5. სამოქმედო გეგმის შემუშავება
6. განხორციელება (20 წთ)
შეჯამება: რა ვისწავლეთ დღევანდელი გაკვეთილიდან? (3 წთ)
შეფასება: (3წთ)
საშინაო
დავალება: გაანალიზონ და მოახდინონ მათ გარშემო არსებული პროლემების იდენტიფიცირება
და წარმოადგინონ პროექტები (2 წთ)
|
სამოქალაქო განათლება
დისციპლინა:
სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური:
საბაზო (მე-9 კლასი)
მოსწავლეთა
რაოდენობა: 25 (არ გვყავს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების
მქონე მოსწავლე)
თემა:
დისკრიმინაცია და თანასწორობა _ ყველა განსხვავებულია, ყველა თანასწორია
მიზანი:
ცოდნა:
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს ეცოდინებათ ტოლერანტობის, როგორცდემოკრატიული საზოგადოების
მახასიათებლის მნიშვნელობა; გაიაზრებენ, რომ ადამიანის უფლებები და დემოკრატია ერთმანეთისაგან
განუყოფელი ცნებებია; გაეცნობიან ტერმინების: სტერეოტიპი, დისკრიმინაცია, სტიგმა
მნიშვნელობას;
უნარები:
მოსწავლეები შეძლებენ ადამიანის უფლებების დარღვევათა იდენტიფიცირებას და ამ უფლებების
დაცვის გზებზე მსჯელობას; მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ დისკუსიისა და პრეზენტაციის
უნარები; მოსწავლეები განივითარებენ პრობლემასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მოძიების
უნარებს
დამოკიდებულებები:
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ უარყოფითი დამოკიდებულება ადამიანის უფლებათა დარღვევის
მიმართ; მოსწავლეებს განუვითარდებათ კანონებისადმი პატივისცემის გრძნობა, ტოლერანტული
განწყობა, სტერეოტიპებისადმი კრიტიკული მიდგომა;
გაკვეთილი სტრუქტურირდება კონსტრუქტივისტული გაკვეთილის პრინციპებით.
სტრატეგია: პირდაპირი და არაპირდაპირი სწავლების მონაცვლეობა. ასევე მონაცვლეობს დედუქციური და ინდუქციური მიდგომა.
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები: ესგ
მოქ.IX.8. მოსწავლეს
შეუძლია საზოგადოებაში მშვიდობიანი თანაარსებობის
საფუძვლებისა და პირობების კვლევა.
შეფასების ტიპები
და მეთოდები: განმსაზღვრელი შეფასებით ვაფასებ 3 მოსწავლეს.
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკავშირსა
და არაფორმალურ დაკვირვებას.
გამოვიყენებ თვითშეფასებას და ურთიერთშეფასებას: მოსწავლეებს თავიდანვე ეცოდინებათ, რომ პრეზენტაციას
შეაფასებს თავად ჯგუფი, პრეზენტატორის მონაწილეობით. ამ რუბრიკას ისინი იცნობენ და
იყენებენ;
პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკა
ამ შემთხვევაში მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება
ნული ან ერთი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური ჯამი
არის ათი ქულა.
შეფასების კრიტერიუმები
|
მოსწავლის სახელი,
გვარი
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
საინტერესო
შესავალი (პრობლემის იდენტიფიცირება)
|
1
|
|||||||||
კვლევების/ნაშრომის
წარმოჩენის უნარი
|
1
|
|||||||||
შემოქმედებითი
უნარი
|
1
|
|||||||||
პრობლემის გადაჭრის
გზების შეთავაზება
|
0
|
|||||||||
თემის გასაგებად
წარმოდგენა (ლოგიკური ჯაჭვი)
|
0
|
|||||||||
საუბარი (გამართულობა,
ტემბრი)
|
1
|
|||||||||
თვალსაჩინოებების
გამოყენება
|
0
|
|||||||||
აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
1
|
|||||||||
ინფორმაციის
ფლობის უნარი (ადეკვატური კითხვა-პასუხი)
|
1
|
|||||||||
დროის ლიმიტის დაცვა
|
0
|
|||||||||
ჯამი
|
6
|
გაკვეთილის
თემა
საგანი/ინტეგ
რირებული
საგნები
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა: რა არის დემოკრატია და რას ნიშნავს დემოკრატიული
საზოგადოება
ინტეგრირებული
საგნები: ისტორია , ლიტერატურა
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნათია შიბდიროვი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 12 მოსწავლე და არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას.
|
გაკვეთილის
აქტუალობა;
|
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
ცოდანა: მოსწავლეები
ისწავლიან, გაეცნობიან დემოკრატიული საზოგადოებისათვის დამახასიეთებელ ძირითდ ღირებულებებს
უნარები:
მოსწავლეები შეძლებენ ათვისებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენებას, ანუ
დემოკრატიული პრინციპების სკოლაში, თემში დანერგვა და ამ პრინციპებით მოქმედება
დამოკიდებულებები:
მოსწავლეები გააცნობიერებენ დემოკრატიული ტიპის საზოგადოების უპირატესობას
სხვა ტიპის საზოგადოებრივ წყობასთან შედარებით, ესმით დემოკრატიული ღირებულებების
დამკვიდრების აუცილებლობა, პატივს სცემენ ტოლერანტობის, პლურალიზმისა და კომპრომისის მიღწევის პრინციპებს
გაკვეთილის
მისახწევი შედეგები:
სტანდარტი: -IX.11. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს მოქალაქეების როლი ქვეყნის დემოკრატიაში.
შედეგი
თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
მსჯელობს დემოკრატიის ჩასახვისა და განვითარების შესახებ;
ადარებს
საქართველოსა და რომელიმე ქვეყნის სხვა მაგალითებს.
*საქართველოსა ან სხვა ქვეყნის ისტორიიდან ასახელებს მოვლენებს, როდესაც სახელმწიფო მართველობაში ცვლილებები მოხდა საზოგადოების ზეგავლენით;
|
გაკვეთილს ვიწყებ თემისა და მიზნის
ფორმულირებით, ასევე ვაცნობ მოსწავლეებ რომ ისინი ამ გაკვეთილზე პრეზენტაციაში შეფასდებია
განმსაზღვრელი ქულით.
შემდეგ
საშინაო
დავალებას ვამოწმებ: ერთ-ერთი მოსწავლე დგება და გვამცნობს საშინაო დავალების პირობას: უნდა მოეძიათ დემოკრატიის ისტორია, სად და როდის ჩაეყარა დემოკრატიას საფუძველი.
ხელის აწევით თნმიმდევრულად რამოდენიმე მოსწავლე საუბრობს დემოკრატიის სამშობლოზე.
შმდეგ ფლიფჩარტის ფურცელზე
ვხატავ ორ წრეს ერთში ვწერ,, დემოკრატიას’’ მეორე წრეში
,,დემოკრატიული სახელმწიფო,’’ მოსწავლეთა პროვოცირბის მიზნით ვთხოვ მოსწავლეებს ტერმინებთან დაკავშირებული ასოციაციები დაფაზე ჩამოწერონ და შექმნან ასოციაციური რუკა. ყველას პასუხების ამოწურვის მერე ვამთლიანებ მიღებულ შედეგს, ვაანაზლიზებ და ბავშვებს ვუხსნი, რომ დემოკრატიისიათვის დამახასიეთებელია ადმიანის უფლებების დაცვა, დემოკრატია და ადამიანის უფლებები განუყოფელია.
გადავდივარ ახალი თეორიული მასალის გადაცემაზე, ყურადღებას ვამახვილებ დემოკრატიისათვის დამახასიეთებელ ტერმინებზე (პლურალიზმი, ტოლერანტობა, კომპრომისი)ასევევ ვსაუბრობ იმ ღირებულებებზე და ფასეულობებზე რომელზეც ძირითადად არის აგებული დემოკრატია.ვსაუბრობ დემოკრატიის საპირისპირო ცნებაზე ,,ტოტლიტარულ
რეჟიმზე“
მოსწავლეებს ვთხოვ რუკაზე მაჩვენონ ტოტალიტარული სახელმწიფოები, ასევევ ვთხოვ რუკის კონტურზე მოძებნონ ნახევრად დემოკრატიული, დემოკრატიული და არადემოკრატიული ქვეყნები.
შემდეგ გადავდივარ მიზნობრივ დავალებაზე, წინასწარ გაკეთებულ ცხრილში სადაც ჩამოთვლილია სხვადასხვა სახელმწიფოები რომელიც გამოკრულია თვალსაჩინო ადგილას იმსჯელონ ამქვეყნებში დემოკრატიის განვითარების ხარისხზე.
შემდგომი აქტივობა ასევევ მიზნობრივი დავალებისაგან შედგება ვყოფ კლას ჯგუფებად : ლიბია, სუდანი, ეგვიპტე., სადაც 2011 წელს მიმდინარეობდა დემოკრატიული ცვლილებები. თითოეულ ჯგუფს თითო ქვეყანაზე ექნებათ მოსამზადებელი პრეზენტაცია ,თუ რა ცვლილებები მიმდინარეობს დემოკრატიის განვითარებასთან დაკავშირებით. პრეზენტაციის მოსამზადებლად დროს ვაძლევ 15 წუთს.
პრეზენტაციის დასრულების შემდგომ მოვახდენ მოსწავლეების შეფასებას, წინასწარ გამოკრული
შეფასების რუბრიკით რომელიც თვალსაჩინო ადგილას მექნება გამოკრული.
საშინაო დავალება: მოსწავლეებს სახლში წასაკითხად ეძლევათ რევაზ ინანიშვილის მოთხრობას ,,პატარა ბიჭი გოლგოთზე“
#
|
აკტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიძების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
გამოწვევის ფაზა
| ||||||
1
|
საშინაო დავალების გამოკითხვა. მოსწავლეებს უნდა მოეძიათ ინფორმაცია დემოკრატიის ისტორიაზე
|
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთან ერთად
|
ინტერნეტი, დამხმარე სახელმძღვანელო
|
8წ.
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
|
2
|
ასოციაციური რუკის ჩექმნა
ტერმინი
,,დემოკრატია“
,,დემოკრატიული სახელმწიფო“
|
გონებრივი
იერიში
|
მთელ კლასთან
ერთად
|
ფლიფჩართი
მარკერები
|
10წ.
|
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთა საწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა. ემოციებისგააქტიურება;
ახალი თემაზეფიქრისთვის კლასის მობილიზება,
|
სიღრმისეული ვდომა
| ||||||
3
|
ახალი თეორიული მასალის გადაცემა ,, რა არის დემოკრატია და რას ნიშნავს დემოკრატიული საზოგადოება“
|
ლექციური
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
დამხმარე სახელმძღვანელო ,,როგორ გავხდე აქტიური მოქალაქე“ ინტერნეტი
|
8წ.
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
4
|
მიზნობრივი დავალება: მოსწავლეებს ევალებათ წინასწარ მომზადებულ რუკის კონტურზე მოიძიონ ცხრილში მოცემული ქვეყნები და იმსჯელონ ამ ქვეყნებში დემოკრატის განვითარების ხარისხზე.
|
რუკის ანალიზი
კითხვა პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
მსოფლიო რუკის კონტური,
წინასწარ მომზადებული ცხრილი ქვეყნების ჩამონათვალით
|
2წ.
|
მსჯელობს დემოკრატიის ჩასახვისა და განვითარების შესახებ;
ადარებსსაქართველოსა და რომელიმე ქვეყნის სხვა მაგალითებს.
|
5
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს დაჯგუფდნენ სამ ჯგუფად და აირჩიონ რომელიმე ქვეყანა( ლიბია, სუდანი ეგვიპტე) სადაც 2011 წ. მიმდინარეობდა დემოკრატიული ცვლილებები
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ჯგუფური
|
ფლიფჩარტის ფურცლები, მარკერები
|
15 წ.
|
სხვა ქვეყნის ისტორიიდან ასახელებს მოვლენებს, როდესაც სახელმწიფო მართველობაში ცვლილებები მოხდა საზოგადოების ზეგავლენით
|
რეფლექსია
| ||||||
6
|
რეფლექსიისათვის მასწავლებელი სვამს შემაჯამებელ კითხვებს:
რა არის პლურალიზმი?
რა არის ტოლერანტობა?
რა არის კომპრომისი.
|
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
2 წ.
|
ახალი და ძველი ცოდნის დაკავშირება,
| |
7
|
საშინაო დავალება
|
რევაზ ინანიშვილის ნაწარმოების წაკითხვა-გაანალიზება და კითხვებზე პასუხის გაცემა,,პატარა ბიჭი გოლგოთზე“
|
მთელ კლასთნ ერთდ
|
დამხმარე სახელმაძღვანელო ,,როგორ გავდე აქტური მოქალაქე“
|
5წ
|
შეფასების ტიპები და მეთოდები: განმსაძღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეები განმსაზღვრელი ქულით შეფასდებიან პრეზენტაციაში
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკავშირს.
კრიტერიუმები
|
0
|
1
|
2
|
საინტერესო შესავალი (პრობლემის იდენტიფიცირება)
| |||
კვლევების/ნაშრომის წარმოჩენის უნარი
| |||
შემოქმედებითი უნარი
| |||
აუდიტორიასთან კონტაქტი
| |||
ინფორმაციის ფლობის უნარი (ადეკვატური კითხვა-პასუხი)
| |||
ჯამი
|
ამ შემთხვევაში მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ნული , ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური ჯამი არის ათი ქულა.
სამოქალაქო განათლება
საგანი: სამოქალაქო ეკონომიკა
პედაგოგი:
ნათია შიბდიროვი
სწავლების საფეხური:
საშუალო(მე-11 კლასი)
მოსწავლეთა
რაოდენობა: მოსწავლე(არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას)
დამხმარე სახელმძრვანელო:
სამოქლაქო ეკონომიკა ,,ჯუნიორ ეჩივმენტი
საქართველო“ XI-XII კლასი
;
,,მოქალაქე
და ეკონომიკა” X-XI კლასი
თემა: რას
ნიშნავს შეზღუდულობა და ალტერნატიული ღირებულება და რატომ თმაშობენ ისინი მნიშვნელობან
როლს ეკონომიკასა და ჩვენს ცხოვრებაში?
მიზანი:
მოსწავლეები ისწავლიან, გაიაზრებენ, შეზღუდულობისა
და ალტერნატიული ღირებულობის არსს და მნიშვნელობას.
შედეგი:
ეკო.XI-XII 1. აანალიზებს სხვადასხვა
ბაზრების ურთიერთკავშირსა და მოთხოვნა-მიწოდების
წონასწორობის პირობებს.
·
მოსწავლე
განსაზღვრავს შეზღუდულობასა და ალტერნატიულ
ღირებულებას და განმარტავს რა გავლენას ახდენენ ისინი ცალკეული პირებისა და საწარმოების
მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებზე.
გაკვეთილი სტრუქტურირდება კონსტუქტივისტული გაკვეთილის პრინციპით.
სტრატეგია: პირდაპირი და არაპირდაპირი სწავლების მონაცვლეობა.
დედუქციური და ინდუქციური მიდგომა.
შეფასების თიპები და მეთოდები:
საკლასო მუშაობაში შეფასდებიან განმსაზღვრელი
ქულით
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკავშირს.
შეფასების რუბრიკა:
მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში
ენიჭება ნული ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო
ქულის გამოსაყვანად ითვლება
მათი ჯამი. მაქქსიმალური ჯამი არი ათი ქულა
|
საგანი
გაკვეთილის
თემა
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა: კონსტიტუცია
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნათია შიბდიროვი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 12 მოსწავლე
და არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ
მიდგომას.
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
მოსწავლეები
ისწავლიან, გაანალიზებენ კონსტიტუცის არსსა და მნიშვნელობას, გაეცნობიან და
განიხილავენ საქართველოს კონსტიტუციის თავებს.
გაკვეთილის
მისახწევი შედეგები:
სტანდარტი: მოქ.IX.9. მოქალაქეს
შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებები და თავისუფლებები
და პასუხისმგებლობები.
მოქ.IX.10.
მოსწავლეს შეუძლია
გაანალიზოს საქართველოს სახელმწიფო
მართველობის სისტემა.
|
გაკვეთილი სტრუქტურირდება კონსტრუქტივისტული გაკვეთილის პრინციპით;
სტრატეგია:
პირდაპირი და არაპირდაპირი სწვლების მონაცვლეობა.
დედუქციური და ინდუქციური მიდგომა.
#
|
აკტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიძების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
გამოწვევის ფაზა
|
||||||
1
|
გაკვეთილის ვიწყებ თემისა და მიზნის მკაფიო ფორმულირებით, ვაცნობ მოსწავლეებს
თუ რაში შეფასდებიან შემდეგ ვეკითხები მოსწავლეებს:
1. რა გსმენით კონსტიტუციის შესახებ?
თქვენი აზრით, როგორი დოკუმენტი
უნდა იყოს კონსტიტუცია, რა უნდა ეწეროს მასში?
|
გონებრივი
იერიში
|
მთელ კალსთნ ერთდ
|
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთა საწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა. ემოციების გააქტიურება;
|
||
სიღრმისეული
ვდომა
|
||||||
2
|
მოწავლეების პასუხების მოწუვის მერე ვიწყებ ახალი თემის განხილვას, ვსაუბრობ
კონსტიტუცის არსსა და მნიშვნელობაზე,
განვიხილავ კონსტიტუციიებს ფორმის მიხედვით, მოქმედების ვადის მიხედვით,კონსტიტუციაში
ცვლილებებისა და დამატების შეტანის მიხედვით და ბოლოს გადავდივარ დღევანდელი მოქმედი საქ-ოს. კონსტიტუცის თავების განხივაზე(თუ რამდენი
თავისა და რამდენი პრიმა მუხლისაგან შედგება)
|
მინი ლეცია
|
მთელ კლასთნ ერთდ
|
პრეზენტაცია Power
Point საშვალებით. კომპიუტერი, პროექტორი
|
8წ.
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება
|
3
|
კლას ვთხოვ ყოფ 4 ჯგუფებად დაიყონ, თითოეულ ჯგუფს ვთხოვ გაეცნოს კონსტიტუციის 2 თვს, და მოამზადონ
მათმიერ დამუშავაებული თავების პრეზენტაცია. შემდეგ ჯგუფებმა რიგრიგობით წარადგინონ კლასის წინაშე
პრეზენტაციები და ამასთნავე აღწერონ კონსტიტუციის ამ თვში მოცემული საკითხების მნიშვნელობა
სახელმწიფოსათის.
|
დიკუმენტის ანალიზი
|
ჯგუფური
|
საქართელოს კონსტიტუციის ქსერო ასლები, ფლიფჩარტები, მარკერები
|
||
რეფლექსია
|
||||||
6
|
დასკვნით ეტაპზე მოსწავლეებს ვურიგებ ბარათებს და ვთხოვ ახლ თემასთნ
დაკავშირებით დაწერონ კითხვები, გაუცვალონ
ბარათები მეზობელ წყვილს და გასცენ პასუხი ერთმანეთის შეკითხვებს,
|
კითხვა პასუხი
|
წყვილებში
|
ფერადი ფურცლები
|
ახალი და ძველი ცოდნის დაკავშირება,
|
|
7
|
საშინაო დავალება : მოიძიონ ინფორმაცია საქართველოს კონსტიტუციონალიზმის
ისტორის შესახებ და შემდეგ გაკვეთილზე მოახდინონ
ნამუშევრის კლასის წინაშე წარდგენა.
|
პრეზენტაცია
|
ინდივიდუალური
|
ინტერნეტი.
|
შეფასების ტიპები და მეთოდები:
განმსაძღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეები განმსაზღვრელი ქულით შეფასდებიან პრეზენტაციაში
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკავშირს.
კრიტერიუმები
|
0
|
1
|
2
|
საინტერესო შესავალი
|
|||
კვლევების/ნაშრომის წარმოჩენის უნარი
|
|||
შემოქმედებითი უნარი
|
|||
აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
|||
ინფორმაციის ფლობის უნარი (ადეკვატური კითხვა-პასუხი)
|
|||
ჯამი
|
ამ შემთხვევაში მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ნული , ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური ჯამი არის ათი ქულა.
ბულინგი
გაკვეთილის
თემა
საგანი/ინტეგ
რირებული
საგნები
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა: ბულინგი-სასკოლო
ოინი თუ ნორმად ქცეული ძალადობა?
ინტეგრირებული
საგნები: ისტორია , ლიტერატურა
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნათია შიბდიროვი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 16 მოსწავლე და არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ მიდგომას.
|
გაკვეთილის
აქტუალობა;
|
მოსწავლეები გაიგებენ ,,ბულინგის“
მნიშვნელობას
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
ცოდანა:გაკვეთილის
ბოლოს მოსწავლეები გაიზიარებენ და ისწავლიან ძალადობის სხვადასხვა ფორმებს, გაეცნობებიან ისეთი ტერმინების დეტალურ შინაარსს როგორიცაა:
ბულინგი, სტიგმა•
მოსწავლეები გააცნობიერებენ
საკუთარი თავისა და სხვებისადმი პატივისცემის მნიშვნელობას;
უნარები:
მოსწავლეები შეძლებენ ადამიანის უფლებების დარღვევის იდენტიფიცირებას და ამ უფლებების დაცვის გზებზე
მსჯელობას; მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ თნამშრომლობის, კომუნიკაციის, დისკუსიის
უნარჩვევები.
დამოკიდებულებები:
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ
უარყოფითი დამოკიდებულება ადამიანის უფლებათა
დარღვევის მიმართ.მოსწავლეებს განუვითარდებათ
ტოლერანტული განწყობა, სტერეოტიპებისადმი კრიტიკული მიდგომა;
გაკვეთილის
მისახწევი შედეგები: ესგ
მოქ.IX.8.მოსწავლეს
შეუძლია საზოგადოებაში მშვიდობიანი თანაარსებობის საფუძვლებისა და პირობების კვლევა
.გნიხილავს
საქართველოს მოსახლეობის მრავალ ფეროვნებას, როგორც საზოგადოებაში მშვიდობიანი თნარსებობისა
და ტოლერანტობის საფუძველს.
|
გაკვეთილს ვიწყებ ორგანიზაციული სააკითხით, შემდგომ მოსწავლებს ვაცნობ
გაკვეთილის მიზანს, გაკვეთილის დასაწყისშივე მოსწავლეებს
ვაცნობ რაში შეფასდებიან, შეფასების გამოკრულია თვალსაცინო ადგილას , მოსწავლეები იცნობენ სეფასების რუბრიკებს. ვიწყებ საშინაო დავალების გამოკითხვას. მოსწავლეებს დავალებული
ჰქონდათ წვილებში ჩაეტარებინათ მცირე კვლევა სკოლის
საზოგადოებაში შედგენილი კითხვარის სასვალებით.
1.რა არის ბულინგი?
2.არის თუ არა ძალადობა სკოლაში?
3.რამდენად
დაცულად და უსაფრთხოდ გრძნობთ თავს სკოლაში?
4.რას მიიჩნევთ ძალადობად?
მოსწავლეები კლასის ინაშე იწყებენ კვლევის შედეგების წარედგენას, შემდგომ ვაჩვენებ 5 წუთიან ფილმს ,,რომი“
ფილმის ნახვის მერე იმართება დიალოგი კითხვების მეშვეობით:
1.რა ემოციები და შთაბეჭდილებები დატოვა ფილმმა თქვენზე?
2.რა პრობლემაა წამოჭრილი ფილმში?
3.ძალადობის რა ფაქტები ჩანს ფილმში?
4.რა არის ამ ფილმის ძირრითდი თემა?
ამ საკითხის გან ხილვის შემდეგ ვიწყებ მინი ლექციის
ჩატარებას თემაზე ,, ბულინგი“ განვიხილავ ბულინგის სახეებს.
ვიწყებ ბულინგისა და მისი სახეების განხლვას: ბულინგი
ტერმინია რომელიც აღნიშნავს გარიყვას, შეშინებას, ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ დევნას. ეს არის აგრესიული და ნეგატიური ქცევა.
არსებობს ბულინგის რამდენიმე სახეობა:
ფიზიკური ბულინგი გულისხმობს- ფიზიკურ თვასხმას.
სიტყვიერი ბულინგი გულისხმობს- სიტყვიერ შეურაწყოფას,
რომელიც დაკავშირებულია ეროვნებასთან, რელიგიასთან, რასასთნ და ა.ს.შ
არაპირდაპირი ბულინგი გულისხმობს- ინფორმაციის ჭორის
გავრცელებას, იგი ბულინგის ყველაზე გავრცელებული სახეობაა.
კიბერ ბულინგი
გულისხმობს- ბულინგის ტექსტურ გზავნილებს, სურათებს, ბლოგებისა და სოციალური ქსელის
საშვალებით.
ბულინგის ფორმების
განხილვაში მოსწავლეები აქტიურიად არიან ჩართულები და გამოთქვამენ საკუთრ აზრს.
შემდგომ დაფაზე ,, T“ დიაგრამის საშვალებით მოსწავლეებს ვთხოვ ჩამოთვალონ
აგრესორი ბავშვის და მსხვერპლი ბავშვის დამახხასიათებელი თვისებები
აგრესორი ბავშვი მსხვერპლი ბავშვი
რეფლექსიისათვის მოსწვლეებს წყვილებში დაურიგებ თითო
ფურცელს და ვთხოვ გაკვეთილზე განხილული თემის გარშემო დასვან შეკითხვა და გაუცვალონ
მეზობელ წყვილს შეკითხვები, წყვილებმა გასცენ
ერთმანეთის შეკითხვებს პასუხი ამით დავადგენ რამდენად კარგათ გაიგეს გაკვეთილზე განხილული
საკითხები.
საშინაო დავალება
მოსწავლეებმა ბულინგის შემთხვევებზე მოფიქრონ
პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზები.
#
|
აკტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიძების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
გამოწვევის ფაზა
|
||||||
1
|
საშინაო დავალების გამოკითხვა. მოსწავლეებმა უნდა წარადგინონ კვლევის
შედეგები
|
პრეზენტაია
|
წყვილებში
|
სკოლის საზოგადოება
|
8წ.
|
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთა საწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა..
|
2
|
ფილმის ჩვენება და განხილვა , სოციალური კლიპი ,,რომი“
|
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
ინტერნეთი,
კომპიუტერი, პროექტორი,
დაფა.
|
10წ.
|
ინტერესების აღძვრა, ემოციების გააქტიურება;
ახალი
თემაზე
ფიქრისთვის კლასის მობილიზება,
|
სიღმისეული
ვდომა
|
||||||
3
|
ახალი თეორიული მასალის გადაცემა თემაზე ,, რა არის ბულინგი“
|
ლექციური
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
დამხმარე სახელმძღვანელო, ინტერნეტი
|
8წ.
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
4
|
მასწავლებელი სთხოვს მოსავლეებს ,,T”
დიაგრამაზე
ჩამოთვალონ ჯერ აგრესორი ბავშვის
მახასიათებელი
თვისებე, მერე მსხვერპლი ბავშვის
თვისებები და იმსჯელონ მათ ნეგატიურობაზე.
|
გონებრივი იერიშის მეთოდით
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
2წ.
|
ინტერესების აღძვრა, ემოციების გააქტიურება;
ახალი
თემაზე
ფიქრისთვის კლასის მობილიზება;
|
|
რეფლექსია
|
||||||
5
|
მიზნობრივი დავალება :გაკვეთილზე განხილული თემის გარშემო დაუსვან ერთმანეთს
წერილობით კითხვები და გადასცენ მეზობელ წყვილებს პასუხის გასაცემად
|
კითხვა პასუხი
|
წყვილებში
|
10წ.
|
ახალი და ძველი ცოდნის დაკავშირება, თანამშრომლობის უნარების განვითარება,
|
|
6
|
საშიანო და ვალების მიცემა
|
მოიფიქრონ ბულინგის შემთხვევებზე პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზები.
|
ინდივიდუალური
|
დამხმარე სახელმძღვანელო, ინტერნეტი
|
2 წ.
|
პრობლემის გადაჭრის უნარჩვვების გამომუსავება
|
7
|
შეფასება
|
ი
|
5წ
|
შეფასების ტიპები და მეთოდები:
განმსაძღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეებს საშინაო დავალებაში განმსაზღვრელი შეფასებით ვაფასებ
მათ უნდა წარმოადგიონ პრეზენტაციები.
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ უკუკავშირს.
სამოქალაქო განათლება
ამ შემთხვევაში მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური ჯამი არის ათი ქულა
სამოქალაქო განათლება
საგანი
გაკვეთილის
თემა
|
საგანი:
სამოქალაქო განათლება
თემა: ადგილობრივი თვითმართველობა არსი და ისტორია
|
მასწავლებლის/
მასწავლებლების
სახელი
გვარი;
|
ნათია შიბდიროვი
|
სწავლის საფეხური;
|
საბაზო საფეხური. IX-კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი;
|
კლასში არის 12 მოსწავლე
და არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს სპეციალურ
მიდგომას.
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი
შედეგები
|
გაკვეთილის
მიზანი:
ცოდნა:
მოსწავლეები იწავლიან, გაიზრებენ,
აგილობრივი თვითმართველობის არს და ისტორიას.
ჩამოუყალიბდებათ სწორი დამოკიდებულება მოქალაქის როლსა
და პასუხისმგებლობაზე თვითმართელობის განხორციელებაში.
გაკვეთილის
მისახწევი შედეგები:
სტანდარტი: მოქ.IX.10. მოსწავლეს
შეუძლია გაანალიზოსბსაქართველოს სახელმწიფო მართელობის სისტემა.
●მსჯელობს განსხვავებებზე ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის
●თნაკლასელებთნ ერთად აჯგუფებს ხელისუფლების სხვადაასხვა შტოს(აღმასრულებელი, საკანონმდებლო და სასმართლო) და განასხვავებს
მათ ფუნქციებს.
● ტანაკლასელების ჯგუფთნ ერთდ ირჩევს რომელიმე სახელმწიფო ორგანოს(მაგ.გამგეობა/მერია,პარლამენტი,სასამართლო,
სამინისტრო და ა.შ) მონაწილეობს შესაბამის
სიმულაციურ თმაშში ,,სამსახურის ერთი დღე“
|
#
|
აკტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიძების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
აქტივობის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
გამოწვევის ფაზა
|
||||||
1
|
მასწავლებელი დაფაზე წრს ,,ადგილობრივი თვითმართვეობა“ და ,,ხელისუფლების
დანაწილება“, მოსწავლეებს სთხოვს ამ ცნებებზე შექმნან ასოციაციური რუკა
|
გონებრივი
იერიში
|
მთელ კალსთნ ერთდ
|
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთა საწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა. ემოციების გააქტიურება;
ახალი
თემაზე
ფიქრისთვის კლასის მობილიზება,
|
||
სიღრმისეული
ვდომა
|
||||||
2
|
დოკუმენტზე მსჯელობა,რომელშიც ილია ჭავჭავაძის მოსაზრებებია თვითმართელობის
შესახებ.
ჯგუფემბს ევალებათ საკუთრი აზრის ჩამოყალიბება, თუ რაზე იყო დოკუმენტში
მსჯელობა.
|
წყაროს ანალიზი
|
ჯგუფური
|
წინასწარ მომზადებული
ქსერო ასლები სადაც წყაროა მოცემული , ფორმატის ფურცლები
|
8წ.
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
4
|
ნამუშევრების წარდგენის შემდეგ
მასწავლებელი მოსწავლეებს თნმიმდევრულად უსვამს კითხვებს:
1.რას აღნიშნავს ილია ჭავჭავაძე ტერმინით ,,უმაღლესი მთვრობა“?
2.რისი ხაზგასმა სურს ილიაჭავჭავაძეს სიტყვებით ,,პირვველმა
საშვალებამ ვერსად ვერ გაამართლა“?
3.ილია ჭავჭავაძის აზრით,ვის და რატომ უნდა გაუნაწილოს ხელისუფლება მთვრობამ?
4.რამდენათ ენთნხმებით ილია ჭვჭავძის მიერ გამოთქმულ
მოსაზრებებს?
|
კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთნ ერთდ
|
2წ.
|
||
5
|
წყაროს გარჩევის შემდეგ მასწავლებელი
მოსწავლეებთნ ერთდ განიხილავს ხელ, ისუფლების დანაწილების სქემას და ცდილობს, მათგან
მიიღოს პასუხი კითხვაზე-რატომ არის მნიშვნელოვანი ხელისუფლბის დანაწილება
(როგორც ცენტრალურ, ასე ადგილობრივ დონეზე)? ამასთნ მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას თვითმართველობის ისტორიაზე.
|
კითხვა პასუხი,
ლექციური
|
მთელ კლასთან ერთდ
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე წინასწარ
მომზადებული სქემები
|
ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
|
|
რეფლექსია
|
||||||
6
|
პოლიტიკოსის საჯარო გამოსვლა ტექსტის შექმნა.
მოსწალემ უნდა წარმოიდგინოს თავი პოლიტიკოსად რომელიც ადგილობრივი თვითმართელობის
განვითარებას ადვოკატირებს. უნდა დაწეროს საჯარო გამოსვლის ტექსტი, რომელშიც ადგილობრივი თვითმართველობის
მნიშვნელობას გაუსვამს ხაზს.
|
როლური თმაში
|
ინდივდუალური
|
დავალების პირობის ქსერო ასლები,
|
ახალი და ძველი ცოდნის დაკავშირება,
|
|
7
8
|
შეფასება
საშინაო დავალება
საზოგადოებრივი აზრის კვლევა:
1.რა არის თვით მართველობა?
2. მიგიღიათ თუ არა მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნებში
მონაწილეობა? რატომ?
3.თქვენი აზრით რამდენათ ეფექტურად მუშაობს ადგილობრივი თვითმართველობა
თქვენს მუნიციპალიტეტში?
|
განმსაზღვრელი;
განმავითრებელი
ინტერვიუ
|
ინდივიდუალურად
ჯგუფურად
|
რუბრიკა
წინასწარ შედგენილი კითხვარის ქსერო ასლები
|
რამდენად სწორად ესმით საქართველოში ადგილობრივი თითმართველობის არსი
და როგორია დამოკიდებულება მის მიმართ.
|
შეფასების ტიპები და მეთოდები:
განმსაზღვრელი და განმავითრებელი.
მოსწავლეები განმსაზღვრელი ქულით შეფასდებიან ტექსტის
შექმნაში.
განმავითარებელი შეფასებისათვის გამოვიყენებ თვითშეფასების
რუბრიკას
ამ შემთხვევაში მოსწავლეებს თითოეულ კრიტერიუმში ენიჭება ერთი ან ორი ქულა და საბოლოო ქულის გამოსაყვანად ითვლება მათი ჯამი. მაქსიმალური ჯამი არის ათი ქულა
#
|
კრიტერიუმები
|
1-ქულქ
|
2-ქულა
|
1
|
მოსწავლემ დავალების
არსი გაიგო
|
||
2
|
დავალების შექმნისას მოსწავლემ შემოქმედებითი უნარი გამოავლინა
|
||
3
|
თზულება კომპოზიციურ
ერთობას წარმოადგენს
|
||
4
|
თხზულებიდან
ჩანს რომ მოსწავლეს ესმის ადგილობრრივი თვითმართველობის არსი
|
||
5
|
თხზულებიდან
ჩანს, რომ მოსწავლე ადგილობრივი თვითმართველობის მნიშვნელობას აცნობიერებს
|
ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
დიახ
|
არა
|
ჯგუფმა სამუშაოს
მიზანი კარგათ გააცნობიერა
|
||
სამუშაო ორგანიზებული
იყო, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თნაბრად გადანაწილდა
|
||
ჯგუფის ყველა
წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორისი იყო პოზიტიური და
საქმიანი ურთიერთობები.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий