გაკვეთილის გეგმაN5
მასწავლებელი: ნათია შიბდიროვი
საგანი:სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი: 9ა
მოსწავლეთა რაოდენობა : 21
მოსწავლეთა(მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა : რას ნიშნავს, იყო სახელმწიფოს მოქალაქე
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან მოქალაქის პოლიტიკურ სამართლებრივ კავშირს სახელმწიფოსთნ.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
შეფასება: განმსაძღვრელი; განმავითარებელი
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებმა იციან სახელმწიფოს არსებობის ყველა არსებითი საკითხი-მართვა-გამგეობის ფორმა, ტერიტორიული მოწყობა, ასევე სახელმწიფოსა და მოქალქის ურთიერთ დამოკიდებულების მთავარი პრინციპები, საშინაო და საგარეო საქმიანობის ძირითდი მიმართულებები.
რესურსები:-პროექტორი, კომპიუტერი, მასწავლებლის მიერმომზადებული ინტერაქტიული პრეზენტაცია,სამუშაო ფურცლები,თაბახი,დაფა,ცარცი,სახელმძღვანელო; საწერი კალამი და ფლომასტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/ მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
(რეურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
აქტივობა#1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი: კლასისი ყურადღების მობილიზება და შეფასების ფორმების გაცნობა
აღწერა:
გაკვეთილის დასაწყისში მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს: კითხულობს სიას, მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების ფორმას და კრიტერიუმებს
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების
რუბრიკები, რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ
ეს
რესურსი
ეხმარება
მასწავლებელს, მოსწავლეებსვერბალურთან
ერთდგააცნოსვიზუალური სახით გაკვეთილის თემა,მიზანი შეფასების კრიტერიუმები
|
2 წთ.
| |
აქტივობა#2საშინაო დავალების შემოწმება
მიზანი:მოსწავლეების მზაობა ახლა თემაზე გადასასვლელად.
აღწერა:
ჯგუფებმა უნდა წარმოადგინონ საქართველოს კნსტიტუციის ერთ-ერთი დამუშავებული თავის შინაარსის პრეზენტაცია და აღწერონ მათ მიერ წარმოდგენილი კონსტიტუციის კონკრეტულ თავში მოცემული საკითხების მნიშვნელობა სახელმწიფოსათვის.
|
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
მოსწავლეების პრეზენტაციები
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება
მოსწავლეების საშინაო დავალების შესრულების ხარისხის შემოწმებაში და
კონსტრუქციული უკუკავშირის მიწოდება.
|
15 წთ.
| |
აქტივობა#3მოსწავლეთა პროვოცირება
მიზანი:
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთა საწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა. ემოციების გააქტიურება;
აღწერა:
მასწავლებელი დაფაზე წერს ტერმინს
,, მოქალაქე“ და სთხოვს მოსწავლეებს გამოთქვან თავიანთი მოსაზრება თუ რასთნ ასოციაცირდება ტერმინი მოქალაქეობა. მოსწავლეების მოსაზრებების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი აჯამებს, ამთლიანებს პასუხბს და გადადის ახალი მასალის გადაცემაზე
|
გონებრივი იერიში
|
საერთო საკლასო
|
დაფა, ცარცი , სქემა-გრაფიკული ორგანიზატორი
ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება ასოციაციური რუკის შექმნაში
|
5 წთ.
| |
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება
მიზანი: ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
აღწერა:
მასწავლებელი საუბრობს ვინ არის მოქალაქე, მოქალქის სოციაურ როლებზე ასევე მოქალაქის პოლიტიკურ-სამართლებრივ კავშირს სახელმწიფოსთნ.
|
პრეზენტაცია, ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ FowerPoint-ის პროგრამაში მომზადებული პრზენტაცია.
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს ცოდნა მიაწოდოს ვერბალურთან ერთად ვიზუალური ფორმით. იყოს თანმიმდევრული, ყურადღება გაამახვილოს საკვანძო საკითხებზე.
|
8 წთ
| |
აქტივობა#5 ,,დავფიქრდეთ, ვიაზროვნოთ, ვიმსჯელოთ“
მიზანი: ახალი ცოდნის განმტკიცება.
აღწერა:მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს განიხილონ სახელმძღვანელოში მოცემული დავალება(გვ.70), პასუხები ჩაინიშნონ ფურცელზე (მუშაობისათვის ეძლევათ 5 წთ. პასუხებისათვის 5 წთ.) სამუშაოს დასრულების შემდეგ მასწავლებელი დაფაზე ყოფს ორ ნაწილად, ერთ მხარეზე წერს:
· რომელი უფლებებით სარგებლობს მხოლოდ საქართველოს მოქალაქე.
· მეორე მხარეზე წერს რომელი უფლებეით სარგებლობს საქართველოს მოქალაქე და უცხო ქვეყნის მოქალქე
მოსწავლეების პასუხებს მასწავლებელი დაფაზე აფიქსირებს, აჯამებს და მოსწავლეებთნ ერთდ გამოაქვს საბოლოო დასკვნა
(დანართი1 თან ერთვის გეგმას.)
|
გონებრივი იერიში,
კითხვა პასუხი
|
ინდივიდუალუ
|
სახელმძღვანელო, დაფა ცარცი, ფურცლები, კალმები.
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს
გამოამუშავდეთ მსჯელობისა და კრიტიკული აზროვნების უნარი
|
10 წთ
| |
აქტივობა#6საშინაო დავალება
მიზანი:მოსწავლეების დამოუკიდებლად მუშაობის, უნარჩვევების გამომუშავება
აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებმს აძლევს დავალებას სახელმძღვანელოდან(გვ.70)
დაწერეთ თხზულება: ,,როგორი უნდა იყოს კარგი მოქალაქე?“
ჩამოთვალეთ ის ღირებულებები, რომელიც თქვენი აზრით, კარგ მოქალაქეს უნდა გააჩნდეს და ის ვალდებულებები, რომელსაც უნდა ასრულებდეს.
|
თხზულება
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო, ინტერნეტი
ეს რესურსი მოსაწავლეებს დაეხმარება ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოიძიებაში.
|
2 წთ.
| |
აქტივობაა#7-აკტივობა#7უკუკავშირი-
,, წერილი მასწავლებელს“
(დანართი N3 თანერთვისგეგმას)
მიზანი:
მოსწავლეების ცოდნის შეფასება.
აღწერა:
მოსწავლეები წერენწერილს მასწავლებელს: რა იყო ადვილი; რა გაუჭირდათ; რა ვერ გაიგო; რა ეწყინა.
|
წერილი
|
ინდივიდუალურად
|
კითხვარი რეფლექსიისათვის.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება უკუკავშირის მისაღებად, რასაც გაითვალისწინებს მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვისათვის.
|
3 წთ.
|
მიმართულება: თვითმართველობა და მართველობა
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
სტანდარტი: მოქ.IX.9. მოსწავლესშეუძლიაგაანალიზოსსაქართველოსმოქალაქისკონსტიტუციურიუფლებებიდათავისუფლებები, მოვალეობებიდაპასუხისმგებლობები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის საფუძვლებსა და პირობებს;
· ადარებს ერთმანეთთან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციის დებულებებს;
· მსჯელობსსაქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე;
დანართი1
იმსჯელეთ
ქვემოთ ჩამოთვლილ უფლებებიდან, თქვენი აზრით, რომელი უფლებებით სარგებლობს მხოლოდ საქართველოს მოქალაქე? რომელი უფლებებით სარგებლობს როგორც საქართველოს მოქალაქე, ისე საქართველოში მცხოვრები/მყოფი მოქალაქეობის არმქონე პირი ან უცხო ქვეყნის მოქალაქე?
|
კრიტერიუმები
|
3-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მოსწავლე საუბრობს
აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის პირობებზე
|
მოსწავლეს ვერ
საუბრობს
აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის პირობებზე
|
მოსწავლ საუბეობს
აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის პირობებზე მაგრამ უშვებს პატარა შეცდომებს
|
მოსწავლე სწორად საუბრობს საქართველოს მოქალაქეობის პირობებზე
მაგრამ საკუთარ მოსაზრებას ნაწილობრივ ამყარებს არგუმენტებით.
|
მოსწავლე საუბრობს
საქართველოს მოქალაქეობის პირობებზე,
საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით.
|
მოსწავლე ადარებს ერთმანეთს საქართველოს მოქალაქის
კონსტიტუციურუფლებებსა და თვისუფლებებზე
|
მოსწავლე ვერ
ადარებს ერთმანეთს საქართველოს მოქალაქის
კონსტიტუციურუფლებებსა და თვისუფლებებზე
|
მოსწავლე აანალიზებს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თვისუფლებებს მაგრამ უშვებს პატარა შეცდომებს
|
მოსწავლე მსჯელობსსაქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურუფლებებსა და თვისუფლებებზე მაგრამ
ნაწილობრივ ამყარებს არგუმენტებით
|
მოსწავლე ადარებს ერთმანეთს საქართველოს მოქალაქის
კონსტიტუციურუფლებებსა და თვისუფლებებზე
საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით
|
მოსწავლე
მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე;
|
მოსწავლე ვერსაუბრობსსაქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე;
|
მოსწავლე მსჯელობს
საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე მაგრამ უშვებს შეცდომებს
|
მოსწავლე კარგადაღწერსდააფასებს
საქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებზე, მაგრამ საკუთარ მოსასზრებას ნაწილობრივ ამყარებს არგუმენტებით
|
მოსწავლე მსჯელობს
საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის გარანტიებზე, საკუთარ მოსასზრებას ამყარებს არგუმენტებით.
|
განმსაძღვრელი შეფასების რუბრიკა
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრია
დანართი-2
წერილი მასწავლებელს( უკუკავშირი)
მომეწონა გაკვეთილი
|
კი
|
არა
|
გქონდა უხერხულობის მომენტი გაკვეთილზე
|
კი
|
არ
|
რა იყო ყველაზე საინტერესო ამ გაკვეთილზე
| ||
რა იყო შენი წარმატების მიზეზი
| ||
რისი გაკეთება გაგიჭირდა ამ გაკვეთილზე
|
ხელმოწერა:
რიცხვი:24.12.2019 წელი
გაკვეთილის გეგმაN4
მასწავლებელი: ნათია შიბდიროვი
პირადი ნომერი:
საგანი: სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი: 9ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა : 21
მოსწავლეთა(მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა : კონსტიტუცია
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს გაანალიზოს კონსტიტუცისარსი და მნიშვნელობა რომელიც ემსახურება სახელმწიფოსა და მისი მოქალაქეების კეთილდრეობის მიღწევას, იმსჯელოს მოქალაქის უფლებებზე და მოვალეობებზე;
სახელმძღვანელო:გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელო სამოქალაქო განათლება. ავტო. ნინო ტალახაძე;თმარ ქალდანი;თმარ ბრეგაძე; ივანე პეტრიაშვილი. გამომცემლობა-სიდი
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
შეფასება:განმსაძღვრელი-განმავითარებელი
წინარე ცოდნა:მოსწავლეებმა იციან რას წარმოადგენს სახელმწიფო, იციან სახელმწიფოს მართვა-გამგეობა და ტერირორიული მოწყობა
რესურსები:-პროექტორი, კომპიუტერი, მასწავლებლისმიერმომზადებულიინტერაქტიულიპრეზენტაცია,სამუშაოფურცლები,თაბახი,დაფა,ცარცი,სახელმძღვანელო; საწერი კალამი და ფლომასტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/ მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
(რეურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
აქტივობა#1
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი: კლასისი ყურადღების მობილიზება და შეფასების ფორმების გაცნობა
აღწერა:
გაკვეთილის დასაწყისში მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს: კითხულობს სიას, მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს,შეფასების ფორმას და კრიტერიუმებს
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების
რუბრიკები, რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ
ეს
რესურსი
ეხმარება
მასწავლებელს, მოსწავლეებსვერბალურთან
ერთდგააცნოსვიზუალური სახით გაკვეთილის თემა,მიზანი შეფასებისკრიტერიუმები
|
2 წთ.
| |
აქტივობა#2საშიანო დავალების შემოწმება
მიზანი:მოსწავლეების მზაობა ახლა თემაზე გადასსასვლელად.
აღწერა:
მასწავლებელი საშინაო დავალების შემოწმების მიზნით სვამს კითხვებს
1.რომელი ფედერაციული და უნიტარული სახელმწიფოები იცით?
2.თქვენი აზრით, შესაძლებელია თუ არა, სახელმწიფოში ერთდროულად არსებობდეს როგორც ფედერაციული, ასევე უნიტარული მოწყობის ფორმები?
3.ტერიტორიული მოწყობის რომელი ფორმაა თქვენთვის მისაღები და რატომ?
|
კითხვა პასუხი;
ვერბალური,
ზეპირი
|
ინდივიდუალური
|
კომპიუტერი,პროექტორი ეკრანი საშინაო დავალების
დავალების შესამოწმებელი კითხვები ეკრანზე
ამ სასწავლო რესურსით დაიზოგება დრო. ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება წინარე ცოდნის გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი ეხმარება მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების საშინაო დავალების შესრულების ხარისხის შემოწმება
კონსტრუქციული უკუკავშირის მიწოდება.
|
6 წთ
| |
აქტივობა#3 -ასოციაციური რუკის შექმნა
მიზანი:
მოსწავლეთა მოტივაციის გააქტიურება
აღწერა:
მასწავლებელი დაფაზე წერს ტერმინს ,,კონსტიტუცია“ და სვამს კითხვებს:
1. რა გსმენით კონსტიტუციის შესახებ?
2. თქვენი აზრით, როგორი დოკუენტია, რა უნდა ეწეროს მასში?
|
გონებრივი იერიში, კითხვა პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
დაფა, ცარცი, ასოციაციური რუკა
ეს აქტივობა მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს ახალ მასალაზე ინფორმაციის მიწოდებასა და მოსწავლეთა მოტივაციის შენარჩუნებაში
|
5 წთ
| |
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება
მიზანი:
თემასთან დაკავშირებულით, ახალი ინფორმაციის მიწოდება,
აღწერა:
გონებრივი იერიშით გამოკვეთილი მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი საუბრობს კონსტიტუციის არსსა და მნიშვნელობაზეFowerPointi-ის პროგრამასი მომზადებული პრეზენტაციის სახით , განიხილავს კონსტიტუციებს ფორმის მიხედვით, მოქმედების ვადის მიხედვით კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის მიხედვით. მასწავლებელი ასევე გააცნობს მოსწავლეებს საქართველოში მოქმედი კონსტიტუციის თავებს და სტრუქტურას
|
ვებალური
და ვიზუალური
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ მომზადებული პრეზენტაცია ,,FowerPointi,,-ის პროგრამაში
ესრესურსიმასწავლებელსდაეხმარებამოსწავლეებსცოდნამიაწოდოსვერბალურთანერთადვიზუალური
ფორმით. იყოსთანმიმდევრულიდაარგამორჩესსაკვანძოსაკითხები
|
8 წთ.
| |
აქტივობა#5 დოკუმენტის დამუშავება
მიზანი:
მოსწავლეებში დამოუკიდებლად მუშაობის, და თნამშრომლობითი უნარჩვევების გამომუშავება
ღწერა:
მასწავლებელი კლასს ყოფს 4 ჯგუფად შემთხვევითობის პრინციპით, ყველა ჯგუფს ურიგებს საქართველოს კონსტიტუციის მე-2 თავს ,ადამიანის ძირითდი უფლებები“(ასლები), ილუსტარციული ნახატებს და სთხოვს თითოეული ნახატი შეუსაბამონ კონკრეტულ მუხლს ადამიანის უფლებეიდან, დავალების დასრულების შემდეგ ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე პრეზენტატორებმა(მუშაობისათვის 8 წუთ. პრეზენტაციისათვის თითოეულ ჯგუფს 3 წუთი)
|
ანალიზი
პრეზენტაცია
ვერბალური
|
ჯგუფური,
|
საქართველოს კონსტიტუციის მეორე თავის ასლები, ფოტოები
ეს რესურსი ეხმარება
მასწავლებელს მოსწავლლეებმა შეძლონ თეორიული და ვიზუაური მასალის ერთმანეთთან დაკავშირება
|
20 წთ.
| |
აქტივობა#6- საშინაო დავალება
მიზანი: მოსწავლეების დამოუკიდებლად მუშაობის, უნარჩვევების გამომუშავება
აღწერა:მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს სახელმძღვანელოში მოცემული დავალების შესრულებას(გვ.68)
მოსწავლეებმა ჯგუფებში უნდაგაეცნონ საქართველოს კონსტიტუციის ერთ-ერთ (ჯგუფის რაოდენობის მიხედვით)თავს და მოამზადონ დამუშავებული თავ(ებ)ის შინაარსის პრეზენტაცია და ამასთანავე აღწერონ მათ მიერ წარმოდგენილი კონსტიტუციის კონკრეტულ თავში მოცემული საკითხების მნიშვნელობა სახელმწიფოსათვის.
|
პრეზენტაცია
ვერბალური
|
ინდივიდუალური
|
კონსტიტუცის დოკუმენტი,
ინტერნეტი.
ეს რესურსი მოსწავლეებს უვითრებს ინფორმაციის მოძიების, დამუშავების უნარ-ჩვევებს,
მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებმა შეარჩიონ შესარულებელი დავალება თვიანთი სურვილისა შესაბამისად.
|
2 წთ
| |
აკტივობა#7შეფასება-უკუკავშირი
(,, წერილი მასწავლებელს“(დანართი N3 თანერთვისგეგმას)
მიზანი:
მოსწავლეების ცოდნის შეფასება.
აღწერა:
მოსწავლეები წერენ მასწავლებელს: რა იყო ადვილი; რა გაუჭირდათ; რა ვერ გაიგო; რა ეწყინა.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური
|
კითხვარი რეფლექსიისათვის.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება უკუკავშირის მისაღებად, რასაც გაითვალისწინებს მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვისათვის.
|
2წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მიმართულება: თვითმართველობა და მართველობა
სტანდარტი:მოქ.IX.9 მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებები და თვისუფლებები, მოვალეობები მოვალეობები და პასუხისმგებლობები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• ადარებს ერთმანეთს ან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციის დებულებებს;
• მსჯელობსსაქართველოშიმოქალაქეთათანასწორუფლებიანობისგარანტიებ
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრია
კრიტერიუმები
|
1-3
|
4-6
|
7-8
|
9-10
|
მოსწავლე აანალიზებს კონსტიტუცის არსსა და მნიშვნელობას
|
მოსწავლე ვერ აანალიზებს კონსტიტუცის მნიშვნელობას
|
მოსწავლე აანალიზებს კონსტიტუციის არსს და მნიშვნელობას მაგრამ უშვებსპატარა უზუსტობებს.
|
მოსწავლე სწორადაანალიზებს კონსტიტუციის არსსა და მნიშვნელობას, ნაწილობრივ ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას არგუმენტებით
|
მოსწავლე სწორად აანალიზებს კონსტიტუციის არსსა და მნიშვნელობას,
საკუთარ
მოსაზრებასამყარებს არგუმენტებით.
|
მოსწავლე
მსჯელობს მოქალაქის უფლებებზე და მოვალეობებზე;
|
მოსწავლე ვერმსჯელობსმოქალაქის უფლებებსა და მოვალეობებზე.
|
მოსწავლე მსჯელობს მოქალაქისა უფლებებზე და მოვალეობებზე მაგრამ უშვბს პატარა შეცდომებს
|
მოსწავლე მსჯელობს მოქალაქის უფლებებსა და მოვალეობებზე, ნაწილობრივ ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას არგუმენტებით
|
მოსწავლე სწორად მსჯელობს მოქალაქისა უფლებებსა და მოვალეობებზე
საკუთარ
მოსაზრებასამყარებს არგუმენტებით.
|
მოსწავლე აღწერს დააფასებს ადამიანის უფლებებსა და მოვალეობებს
|
მოსწავლე ვერ აღწერს
ადამიანის უფლებებსა და მოვალეობებს
|
მოსწავლემსჯელობს დააღწერს
ადამიანის უფლებებისა და მოვალეობების მნიშვნელობას, მაგრამ უშვებს პატარა შეცდომებს
|
მოსწავლე კარგადაღწერს ადამიანის უფლებებისა და მოვალეობების მნიშვნელობას მაგრამ ნაწილობრივამყარებს საკუთრ მოსაზრებას არგუმენტებით
|
მოსწავლე აღწერს და აფასებსადამიანის უფლებებსა და მოვალეობებს, საკუთრ მოსასზრებას ამყარებს არგუმენტებით
|
დანართი-4
წერილი მასწავლებელს( უკუკავშირი)
მომეწონა გაკვეთილი
|
კი
|
არა
|
გქონდა უხერხულობის მომენტი გაკვეთილზე
|
კი
|
არ
|
რა იყო ყველაზე საინტერესო ამ გაკვეთილზე
| ||
რა იყო შენი წარმატების მიზეზი
| ||
რისი გაკეთება გაგიჭირდა ამ გაკვეთილზე
|
ხელმოწერა: ნათია შიბდიროვი
თარიღი:20.12.2019 წელი
გაკვეთილის გეგმაN3
მასწავლებელი: ნათია შიბდიროვი
პირადი ნომერი:
საგანი:სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი:-9 ა
მოსწავლეთა რაოდენობა -21 მოსწავლე
მოსწავლეთა(მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა : სახელმწიფოს ტერიტორიული მოწყობა
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეები გაეცნობიან, ისწავლიან სახელმწიფოების ტერიტორიული მოწყობის ძირითდ ფორმებს.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
შეფასება: განმსაზრვრელი -განმავითარებელი
წინარე ცოდნა: სახელმწიფოს მართველობის ფორმები
რესურსები:-პროექტორი, კომპიუტერი, მასწავლებლის მიერ მომზადებული ინტერაქტიული პრეზენტაცია,სამუშაო ფურცლები,თაბახი,დაფა,ცარცი,სახელმძღვანელო; საწერი კალამი და ფლომასტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/ მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
(რეურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
აქტივობა#1
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი: კლასის ყურადღების მობილიზება , გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და შეფასებისფორმების გაცნობა
აღწერა:
გაკვეთილის დასაწაყისში მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს: კითხულობს სიას, მოსწავლეებს აცნობსგაკვეთილის თემას, მიზანს შეფასების ფორმას და კრიტერიუმებს
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე თვალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების
რუბრიკები,
რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ
ესრესურსი
ეხმარება
მასწავლებელს, მოსწავლეებსვერბალურთან
ერთდგააცნოსვიზუალურისახითშეფასებისსქემები
|
2 წთ.
| |
აქტივობა#2წინარე ცოდნის გააქტიურება
მიზანი:მოსწავლეების მზაობა ახლა თემაზე გადასასვლელად.
აღწერა:
მასწავლებელი წინასწარ შერჩეული კითზვების საშვალებით ახდენს წინარე ცოდნის გააქტიურებას
1. სახელმწიფოს მმართველობის რა ძირითადი ფორმები არსებობს?
2. მონარქიის დროს ვისეკუთვნის ძალაუფლება?
3. მონარქიის რა და რატიპი არსებობს?
4. რესპუბლიკური მმართველობის დროს ვინ ირჩევს ხელისუფლებას?
5. რესპუბლიკური მმართველობის რომელიფორმები არსებობს?
6. რა ნიშნები აქვს საპრეზიდენტო მმართველობას?
7. რით ხასიათდება საპარლამენტო მმართველობა?
|
კითხვა პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ მომზადებული კითხვები ეკრანზე
ამ სასწავლო რესურსით დაიზოგება დრო. ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება წინარე ცოდნის გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი ეხმარება მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების საშინაო დავალების შესრულების ხარისხის შემოწმება
კონსტრუქციული უკუკავშირის მიწოდება.
|
7 წთ.
| |
აქტივობა#3ახალი მასალის მიწოდება
მიზანი: ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
აღწერა:
მასწავლებელი საუბრობს ,,სახელმწიფოს ტერიტორიული მოწყობის ძირითდ ფორმებზე“
|
ვერბალური,
პრეზენტაცია
ინტერაქციული
|
საერთო საკალსო
|
მასწავლებლის მიერ FowerPoint-ის პროგრამაში მომზადებული პრზენტაცია.
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს ცოდნა მიაწოდოს ვერბალურთან ერთად ვიზუალური ფორმით. იყო სთანმიმდევრული, ყურადღება გაამახვილოს საკვანძო საკითხებზე.
|
10 წთ.
| |
აქტივობა#4- ჯგუფური მუშაობა
მიზანი:მოსწავლეები ტექსტისა და კონტურული რუკის საშუალებით მოახდენენ სხვა და სხვა სახელმწიფოს, ტერიტორიული მოწყობისა და პოლიტიკური რეჟიმის მიხედვით იდენტიფიცირებას.
აღწერა:
წინასწარ დაყოფილ 4 ჯგუფს მასწავლებელი ურიგებს ტეექსტს(დანართი1), მსოფლიო პოლიტიკური რუკის კონტურს(დანართი 2), წინასწარ მომზადებულ ბარათებს სხვადასხვა ქვეყნების დასახელებით(დანართი3), თითოეულმა ჯგუფმა მათთვის განკუთვნილ რუკაზე მოახდინონ ქვეყნების იდენტიფიცირება ტერიტორიული მოწყობის მიხედვით,
დაასაბუთებენ პასუხები.
ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე პრეზენტაციის სახით.(8წთ. მუშაობისათვის, თითოეულ ჯგუფს 3 წთ. დავალების წარდგენისთვის)
|
პრეზენტაცია,
ვერბალური
|
ჯგუფური
|
მსოფლიოს პოლიტიკური რუკის კონტურები, დაფა, ცარცი, კალმები, ფურცლები
ეს მოსწავლეებს კვლევის უნარის გამომუშავებაში.
|
20
წთ.
| |
აქტივობა#5საშინაო დავალება
მიზანი:
1) სახელმძღვანელოში მოცემული კითხვებს დახმარებით კვლევა
2) ტექსტის კვლევა. კრიტიკული აზროვნების უნარის განვითარება
ესსეს წერის კულტურის ამაღლება
აღწერა:
1.
· რომელი ფედერაციული და უნიტარული სახელმწიფოები იცით?
· თქვენი აზრით, შესაძლებელია თუ არა, სახელმწიფოში ერთდროულად არსებობდეს როგორც ფედერაციული, ასევე უნიტარული მოწყობის ფორმები?
· ტერიტორიული მოწყობის რომელი ფორმაა თქვენთვის მისაღები და რატომ?
2.
მოსწავლეებს ინდივიდუალურად დაურიგდებათ ,,ილიაჭავჭავაძის“ სტატია „ცხოვრება და კანონი“. სტატიის კვლევის შედეგად დაწერენ ესსეს „რატომ მიაჩნია ილია ჭავჭავაძეს სახელმწიფოს დეცენტრალიზებული მმართველობის პრინციპების შემოღება ქვეყნის წინსვლის ძირითად მაჩვენებელად“
|
წერითი,
ესსე
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო,
ი.ჭავჭვაძის სტატიის ,,ცხოვრება და კანონი“ ასლები ყველა მოსწავლეს
ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება კვლევის უნარების გამომუშავებაში
|
3 წთ
| |
აქტივობა#7 უკუკავშირი
უკუკავშირი-(სტრატეგია „ჩემოდანი, ნაგვის კალათა, ხორცის საკეპიმანქანა“(დანართიN3 თანერთვისგეგმას)
მიზანი:
მოსწავლეების ცოდნის შეფასება.
აღწერა:
მოსწავლეები წერენწერილს მასწავლებელს: რა იყო ადვილი; რა გაუჭირდათ; რა ვერ გაიგო; რა ეწყინა.
|
წერილობით
|
ინდივიდუალური
|
მასწავვლებლის მიერ ფლიფჩარტის ფურცელზე მომზადებული გრაფიკული სქემა.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება უკუკავშირის მისაღებად, რასაც გაითვალისწინებს მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვისათვის.
|
3 წუთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მიმართულება: თვითმართველობა და მართველობა
სტანდარტი:მოქ.X.9. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს სახელმწიფო მმართველობის სისტემის განვითარების პროცესი
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის საფუძვლებსა და პირობებს;
· ადარებს ერთმანეთთან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციის დებულებებს;
· მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის გარანტიებზე;
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
3-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის საფუძვლებსა და პირობებს;
|
მოსწავლე ვერ
აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის საფუძვლებსა და პირობებს;
|
მოსწავლე აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის საფუძვლებსა და პირობებს,
მაგრამ უშვებს პატარა შეცდომებს
|
მოსწავლე
აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის საფუძვლებსა და პირობებს;
საკუთარ მოსაზრებას ნაწილობრივ ამყარებს არგუმენტებით.
|
მოსწავლე აღწერს საქართველოს მოქალაქეობის საფუძვლებსა და პირობებს,
საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით.
|
ადარებს ერთმანეთთან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს
|
მოსწავლე ვერ
ადარებს ერთმანეთს
საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს
|
მოსწავლე
ადარებს ერთმანეთთან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს
მაგრამ უშვებს პატარა შეცდომებს
|
მოსწავლე სწორად
ადარებს ერთმანეთს საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს
საკუთარ მოსაზრებას ნაწილობრივ ამყარებს არგუმენტებით.
|
ადარებს ერთმანეთთან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს
საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით.
|
მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის გარანტიებზე;
|
მოსწავლე ვერ
მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის გარანტიებზე;
|
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის გარანტიებზე;
მაგრამ ვერ აკეთებს დასკვნებს
|
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის გარანტიებზე
მაგრამ
საკუთარ მოსაზრებას ნაწილბრივ ამყარებს არგუმენტებით
|
მოსწავლე მსჯელობს საქართველოში მოქალაქეთა თანასწორუფლებიანობის გარანტიებზე
საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით
|
დანართი 1
სახელმწიფოს მოწყობის ფორმაში იგულისხმება სახელმწიფოს შინაგანი ტერიტორიულ-ორგანიზაციული აგებულება-ხელისუფლების ცენტრალური და ადგილობრივი ორგანოების ურთიერთობის მოწესრიგებული სისტემა
სახელმწიფოს ტერიტორიული მოწყობის ძირითადი ფორმებია:
· უნიტარული სახელმწიფო
· ფედერაცია
· კნფედერაცია
უნიტარული სახელმწიფო-პოლიტიკურად ერთგვაროვანი ორგანიზაციაა, ის განუყოფელია, მისი ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულებს არ გააჩნიათ სუვერენიტეტი, საკუთარი სასმართლო და სუვერენიტეტი, საკუთარი სასმართლო და კანონმდებლობა.
უნიტარულ სახელმწიფოს აქვს ერთიანი კონსტიტუცია და მოქალაქეობა. უნიტარულ სახელმწიფოს ყველა ორგანო მოქმედებს ერთიანი სამართლებრივი ნორმების საფუძველზე.
უნიტარული სახელმწიფოს ეროვნული შემადგენლობა უმრავლეს შემთხვევაში ერთგვაროვანია
უნიტარული სახელმწიფოები ორგვაროვანია:
· ცენტრალიზებული
· დეცენტრალიზებული
ცენტრალიზებული უნიტარული სახელმწიფოები (შევედეთი, დანია) მნიშვნელოვან უფლებამოსილებას ანიჭებს ქვედა რგოლის მმართველობის ორგანოებს( ადგილობრივ თვითმართველობას), ამავე დროს მმართველობის საშვალო რგოლს(რეგიონებს) არ გააჩნიათ მნიშვნელოვანი ავტონომია და ხელისუფლების ცენტრალური ორგანოების განკარგულებას ასრულებენ.
დეცენტრალიზებული უნიტარული სახელმწიფოები(საფრანგეთი, იტალია, ესპანეთი)მნიშვნელოვან უფლება-მოსილებას აძლევენ სახელმწიფოს მართველობის საშვალო რგოლს-დიდ რეგიონებს, რომელთაც ზოგჯერ თვიანთი პარლამენტებიც და მთარობებიც აქვთ. თუმცა ისინი შეზღუდული არიან გადასახადების დამოუკიდებლად აკრფის საქმეში და ფინანსურად ცენტრზე არიან დამოკიდებულნი
ფედერააცია სამოკავშირეო სახელმწიფო, რომელშიც სუვერენიტეტის მატარებელია ერთი მხრივ მთელი ხალხი, მეორე მხრივ-დიდი ტერიტორიული წარმონაქმნები.
ფედერაცია იგება სხვადასხვა პრინციპით:
§ ტერიტორიული(აშშ)
§ ეროვნული(ინდოეთი)
§ შერეული(რუსეთი)
კონდედერაცია არის დამოუკიდებელი სახელმწიფოთა მუდმივი კავშირი. კონფედერაციის წევრები ინარჩუნებენ სახელმწიფო სუვერენიტეტს და მხოლოდ საკითხებისშეზღუდულ წრეს გადასცემენ სამოკავშირეო ორგანოებს. როგორც წესი, ესაა თავ დაცვის, საგარეო პოლიტიკის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის საკითხები. კონფედერაცია, როგორც სახელმწიფო ტერიტორილი მოწყობის ფორმა ძალზედ არამყარია. კონფედერაციები ან იშლება, ან თანდათნობით ფედერაციებად გარდაიქმნება
ისტორიიდან:
კონფედერაციის მაგალითია შვეიცარიის კავშირი(1291-1798 წწ. და 1815-1848 წწ.) შვეიცარიის კონფედერაცია იყო 23 სუვერენული კანტონის გაერთიანება საგარეო და შიდა უსაფრთხოების დასაცავად. თნდათნობით კონფედერაცია გარდაიქმნა ფედერაციად.
კონფედერაცია იყო აშშ 1776-1787 წლებში
კონფედერაცია იყო გერმანია 1815-1867 წლებში
|
დანართი#3
I-ჯგუფი
დიდ ბრიტანეთი არის:
ა.უნიტარული სახელმწიფო;
ბ.ფედერაციული;
გ.კონფედერაციული.
პასუხი დაასაბუთეთ
|
III-ჯგუფი
აშშ არის:
ა.უნიტარული;
ბ.ფედერაციული;
გ.კონფედერაცია.
პასუხი დაასაბუთეთ
|
II-ჯგუფი
რუსეთი არის:
ა.უნიტარული;
ბ.ფედერაციული;
გ.კონფედერაცია.
პასუხი დაასაბუთეთ
|
IV-ჯგუფი
საქართველო არის:
ა.კონფედერაცია;
ბ.უნიტარული;
გ. ფედერაციული.
პასუხი დაასაბუთეთ
|
დანართი 2
დანართი 3
სტრატეგია: ჩემოდანი, ნაგვის ურნა, ხორცსაკეპი მანქანა
ის, რისი წაღებასაც ვაპირებ
|
ის რაც არასდროს გამომადგება
|
ჩემთვის კიდევ მეტი ინფორმაციაა საჭირო
|
ჩემოდანი
|
ნაგვის ურნა
|
ხოსრცსაკეპი მანქანა
|
ხელმოწერა: ნათია შიბდიროვი
თარიღი:17.12.2019 წელი
გაკვეთილის გეგმაN2
მასწავლებელი: ნათია შიბდიროვი
პირადი ნომერი:
საგანი: სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი: 9
მოსწავლეთა რაოდენობა : 21
მოსწავლეთა(მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა : სახელმწიფოს მმართველობის მოწყობა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან სახემწიფოს მართველობის ფორმებს თავისი მახასიათებლებით იმსჯელებენ, შეადარებენ ერთმანეთს მონარქიულ და რესპუბლიკურ მართველობის ფორმებს.
სახელმძღვანელო:
გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელო სამოქალაქო განათლება. ავტო. ნინო ტალახაძე;თმარ ქალდანი;თმარ ბრეგაძე;
ივანე პეტრიაშვილი. გამომცემლობა-სიდი
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
შეფასება: განმსაზღვრელი; განმავითრებელი.
წინარე ცოდნა:სახელმწიფოს არსი და მნიშვნელობა , სახელმწიფოს ფუნქციები, მოქალაქის და სახელმწიფოს უფლება მოვალეობები.
რესურსები:-პროექტორი, კომპიუტერი, მასწავლებლის მიერ მომზადებული ინტერაქტიული პრეზენტაცია,სამუშაო ფურცლები,თაბახი,დაფა,ცარცი,სახელმძღვანელო; საწერი კალამი და ფლომასტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/ მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
(რეურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
აქტივობა#1
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი: კლასის ყურადღების მობილიზება , გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და შეფასებისფორმების გაცნობა
აღწერა:
გაკვეთილის დასაწაყისში მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს: კითხულობს სიას, მოსწავლეებს აცნობსგაკვეთილის თემას, მიზანს შეფასების ფორმას და კრიტერიუმებს
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების
რუბრიკები,
რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ
ესრესურსი
ეხმარება
მასწავლებელს, მოსწავლეებსვერბალურთან
ერთდგააცნოსვიზუალურისახითშეფასებისრუბრიკები
|
2 წთ
| |
აქტივობა#2 წინარე ცოდნის გააქტიურება
მიზანი:მოსწავლეების მომზადება ახლა თემაზე გადასასვლელად.
აღწერა:
მასწავლებელი საშინაო დავალებას ამოწმებს წინასწარ შერჩეული კითზვების საშვალებით.
1. რა ვალდებულება გააჩნია სახელმწიფოს ადამიანის წინაშე?
2.სახელმწიფოს რომელი ფუნქცია მიგაჩნიათ ყველაზე მნიშვნელოვნად? რატომ?
|
ვერბალური;
კითხვა- პასუხი;
არგუმენტირებული მსჯელობა
|
ინდივიდუალურად
|
კომპიუტერი,პროექტორი ეკრანი საშინაო დავალების
შესამოწმებელი კითხვები ეკრანზე
ამ სასწავლო რესურსით დაიზოგება დრო. ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება წინარე ცოდნის გააქტიურებაში, მასწავლებელს კი ეხმარება მცირე დროში მოახდინოს მოსწავლეების საშინაო დავალების შესრულების ხარისხის შემოწმება
კონსტრუქციული უკუკავშირის მიწოდება.
|
5 წთ.
| |
აქტივობა#3მოსწავლეთა პროვოცირება
მიზანი:
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთა საწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა. ემოციების გააქტიურება;
აღწერა:
მასწავლებელი ეკრანზე ანახებს ორ ფოტოს
1.
2.
და სვამს კითხვებს:
1. რას ვხედავთ ილუსტრაციებზე?
2. რა საერთო აქვთ ამ ორ ფოტოს ერთმანეთთან
3. რა განსხვავება მათ შორის
4. ვინ არის მმართველი I ილუსტრაციის მიხედვით?
5. ვინ არის მმართველი II ილუსტრაციის მიხედვით?
გონებრივი იერიშით დაფიქსირებული მოსაზრებების შეჯამებისა და უკუკავშირის შემდეგ მასწავლებელი გადადის შემდეგ აქტივობაზე
|
გონებრივი იერიში, ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
კომპიუტერი, პროექტორი, ეკრანი,
ფოტოები
ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარებ ყურადღების მობილიზებაში და საკითხის უკეთ ახქმაში
|
5 წთ.
| |
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება
მიზანი: ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
აღწერა:
მასწავლებელი საუბრობს ,,სახელმწიფოს მართველობის ფორმებზე“FowerPointi-ის პროგრამაში მომზადებული პრეზენტაციის საშუალებით .
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ FowerPoint-ის პროგრამაში მომზადებული პრზენტაცია,
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს ცოდნა მიაწოდოს ვერბალურთან ერთად ვიზუალური ფორმით. იყოს თანმიმდევრული და არ გამორჩეს საკვანძო საკითხები
|
7წთ.
| |
აქტივობა#5,, შეარჩიეთ და ჩასვით გამოტოვებული სიტყვები
მიზანი: ახალი ცოდნის გამყარება
აღწერა:
მასწავლებელი უკუკავშირისათვის მოსწავლეებს ინდივიდუალურად ურიგებს სქემას, მოსწავლეებმა უნდა შეავსონ გამოტოვებული სიტყვები.(სქემა თან ერთვის გეგმას დანართი1.)
|
ნაკლული ტექსტის შევსება,
წერითი
|
ინდივიდუალური
|
მასწავლებლის მიერ შედგენილი სქემა.
ეს რესურსი ეხმარება მოსწავლეს ახალი ცოდნის განმტკიცებაში
|
5წთ.
| |
აქტივობა#5მიზნობრივი დავალების შესრულება
მიზანი:ახალი ცოდნის განმტკიცება
აღწერა:
მასწავლებელი კლას ყოფს ჯგუფებათ (მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს გაითვალონ 1,2,3-ზე და დჯგუფდნენ: პირველები ერთდ, მეორეები ერთდ, მესამეები ერთდ)ჯგუფებმა უნდა შეასრულონ სახელმძღვანელოში მოცემული დავალება(გვ.63)
თითოეულმა ჯგუფმა ჩამოაყალიბოს დასაბუთებული პოზიცია, თუ მართველობის რომელი ფორმაა მიზანშეწონილი საქართველოსათვის.ნამუშევრები წარადგინონ კლასის წინაშე პრეზნტაციის სახით(მუშაობისათვის 6 წთ. პრეზენტაციისათვის თითოეულ ჯგუფს 3 წუთი)
|
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო, ფლიფჩარტის ფურცლები, მარკერები
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს
გამოამუშავდეთ კრიტიკული ანალიზის უნარი
|
15წთ.
| |
აქტივობა#6 გაკვეთილის შეჯამება
მიზანი:
მოსწავლეებმა ანალიზის საფუძველზე გამოიტანონ სწორი დასკვნები
აღწერა:
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს განიხილონ სახელმძღვანელოში მოცემული სქემა(გვ.63) ,,სახელმწიფოთა ტიპები პოლიტიკური რეჟიმების მიხედვით“ და უპასუხონ კითხვებს:
1.მართველობის რომელი ფორმაა დღეს საქართველოში?
2.მართველობის რომელი ფორმა არსებობდა ისტორიულად საქართველოში?
|
კითხვა პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება მოსწავლეებს გამოიუმუშავდეს დასკვენბის გამოტანის უნარი
|
3 წთ
| |
აქტივობა#7
საშინაო დავალება
მიზანი:მოსწავლეების დამოუკიდებლად მუშაობის, კვლევის უნარჩვევების გამომუშავება
აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს დავალებას სახელმძღვანელოდან (გვ.62)
· ჩამოთვალეთ და ცალ-ცალკე ჩამოწერეთ თქვენთის ცნობილი მონარქიული და რესპუბლიკური მოწყობის სახელმწიფოები
· მოიძიეთ ინფორმაცია თითოეული სახის მართველობის მქონე სახელმწიფოების შესახებ და თითოეული რომელი ტიპის მონარქიას(ან რესპუბლიკას) მიეკუთვნება.
|
ვერბალური,
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო, ინტერნეტი
ეს რესურსი მოსაწავლეებს დაეხმარება ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოიძიებაში, ამავე დროს მასწავლებელი დავალებას აზლევს მოსწავლეებს უნარებისა და შესაძლებლობების მიხედვით.
|
1წთ.
| |
აკტივობა#7შეფასება-უკუკავშირი
,, წერილი მასწავლებელს“
(დანართი N2თანერთვისგეგმას)
მიზანი:
მოსწავლეების ცოდნის შეფასება.
აღწერა:
მოსწავლეები წერენ მასწავლებელს: რა იყო ადვილი; რა გაუჭირდათ; რა ვერ გაიგო; რა ეწყინა.
|
წერილი
|
ინდივიდუალურად
|
კითხვარი რეფლექსიისათვის.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება უკუკავშირის მისაღებად, რასაც გაითვალისწინებს მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვისათვის.
|
2 წუთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მიმართულება: თვითმართველობა და მართველობა
სტანდარტი:
მოქ.IX.10. მოსწავლესშეუძლიაგაანალიზოსსაქართველოსსახელმწიფომმართველობისსისტემა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· განიხილავს ხელისუფლების ერთ-ერთი ორგანოს (მაგ.: პარლამენტი, პრეზიდენტი, ქალაქის მერი, თვითმმართველობის ორგანო, მოსამართლე და ა.შ.) არჩევის წესებს; ადარებს საქართველოსა და სხვა ქვეყნის მაგალითს; გამოყოფს, მისი აზრით, მათშორის უფრო სამართლიან წესებს;
· ჩამოთვლის სახელმწიფოს დემოკრატიულობის პრინციპებს (მაგ.: ხელისუფლების დანაწილება და წარმომადგელობითიბა, მრავალპარტიულობა, სიტყვის თავისუფლება და ა.შ.) და თითოეულის მიხედვით ახასიათებს საქართველოს სახელმწიფოსმმართველობას; ადარებსრომელიმესხვადემოკრატიულსახელმწიფოს; ანალიზისსაფუძველზეაკეთებსდასკვნას, თურომელიმმართველობააუფროდემოკრატიული
დანართი1
შეარჩიეთ და გამოტოვებულ ადგილას ჩასვით სიტყვები:
ძალაუფლება აბსოლუტური მემკვიდრეობით მმართველობის ვეტოს კენჭისყრა მონარქია
|
ა. მმართველობის ძირითადი ფორმებია რესპუბლიკა და--------------------------------------------
ბ. მონარქიის დროს---------------------------------------------------ერთი ადამიანის, მეფის, ხელშია.
გ. თავდაპირველად მეფეს ირჩევდა ხალხი, მოგვიანებით მეფეებმა თავიანთი ძალაუფლება
----------------------------------------------------------------------------------------გადასცეს უფროს ვაჟს.
დ. ძველად იყო------------------------------------------------მონარქია, შეზღუდული მონარქია ახალი.
დროის ფორმაა.
ე.----------------------------------------------------------------------დემოკრატიული არჩევნების ფორმაა.
ვ.ათენის დემოკრატია დღესაც---------------------------------------------------საუკეთესო მაგალითია.
ზ.პრეზიდენტს აქვს პარლამენტის მუშაობაზე--------------------------------------დადების უფლება.
დანართი 2
ხელმწიფოთ ტიპები პოლიტიკური რეჟიმების მიხედვით
დემოკრატიული
|
არადემოკრატიული
| |
ხელისუფლების წყარო
|
საზოგადოების ნება
|
რომელიმე ცალკეული ჯგუფის, ფეინს ძალადობა დანარჩენ საზოგადოებაზე; თავსმოხვეული, საზოგადოების ნების საწინააღმდეგო მმართველობა
|
ხალხის მონაწილეობა
|
ხალხი რეალურად მონაწილეობს ქვეყნის მართვაში
|
ან საერთოდ არა, ან მხოლოდ ფორმალურად. სინამდვილეში ხალხის ნების უგულებელყოფით ხდება
|
მართველობის საფუძველი
|
საზოგადოების ინტერესები,თითოეული მოქალაქის კეთილდღეობაზე ზრუნვა
|
ხელისუფლებაში მყოფთა პირადი, ჯგუფური თუ ნათესაური ინტერესები
|
მართვის წესი
|
დემოკრატიული; იძულების მეთოდები მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში
|
ძალადობა, დაშინება, საზოგადოებაში გულგრილობის, ,,სულ ერთია“ პრინციპის დანერგვა. ეს ხდება აშკარად ან შეფარვით
|
ადამიანის უფლებები
|
აღიარებულია, დაცულია, უზრუნვეყოფილია მათი განხორციელება
|
არ არის დაცული, არ არის შექმნილი მათი განხორციელების პირობები
|
კანონი
|
კანონები მიიღება საზოგადოების ინტერესების მიხედვით და დაცულია მათი უზენაესობა თავად სახელმწიფოსთვისაც
|
მიიღება მხოლოდ ცალკეული ფენებისა და ჯგუფების ინტერესების მიხედვით და თუ საჭიროა, არც მათი დარღვეა წარმოადგენს პრობლემას სახელმწიფოსთვის
|
სასამართლო
|
დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელია, მოქმედებს მხოლოდ კანონით
|
მიკერძოებულია, არ არის დამოკიდებული, ემსახურება მმართველი ფენის ინტერესებს. იმ შემთხვეაში თუ მოქმედებს კანონის საფუძველზე,
თავად კანონია უსამართლო.
|
ბიზნესი, ეკონომიკა
|
თავისუფალია, სახელმწიფო კონტროლი ხორციელდება მხოლოდ კანონიერ ფარგლებში, ყველას ეძლევა მეწარმეობის თანაბარი შესაძლებლობა
|
მონოპოლიზებულია, იმართება მმართველი ფენის ან მასთან დაახლოებული წრის მიერ, კონკურენცია შეზღუდულია
|
მასმედია, განათლება მეცნიერება, ხელოვნება
|
თავისუფალია და ემსახურება საზოგადოების ინტერესებს
|
შებოჭილია და ემსახურება მმართველთა ინტერესებს, მათთვის საინტერესო ინფორმაციისა და იდეების გავრცელებასა და დანერგვას
|
v მართველობის რომელი ფორმაა საქართველოში?
v მართველობის რომელი ფორმა არსებობდა საქართველოში ისტორიულად?
დანართი-3
წერილი მასწავლებელს( უკუკავშირი)
მომეწონა გაკვეთილი
|
კი
|
არა
|
გქონდა უხერხულობის მომენტი გაკვეთილზე
|
კი
|
არ
|
რა იყო ყველაზე საინტერესო ამ გაკვეთილზე
| ||
რა იყო შენი წარმატების მიზეზი
| ||
რისი გაკეთება გაგიჭირდა ამ გაკვეთილზე
|
გაკვეთილის გეგმაN1
მასწავლებელი : ნათია შიბდიროვი
პ/ნ -
საგანი:სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი: 9
მოსწავლეთა რაოდენობა :21 მოსწავლე
მოსწავლეთა(მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა ) რაოდენობა: 0
გაკვეთილის თემა : რა არის სახელმწიფო
გაკვეთილის მიზანი:
· მოსწავლე გაეცნობა სახელმწიფოს არსსა და მნიშვნელობას.
· მოსწავლე გააანალიზებს სახელმწიფოსა და მოქალაქის უფლება-მოვალეობებს
სახელმძღვანელო: გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელო სამოქალაქო განათლება. ავტო. ნინო ტალახაძე;თმარ ქალდანი;
თამარ ბრეგაძე; ივანე პეტრიაშვილი. გამომცემლობა-სიდი
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს სამოქალაქო განათლებისIX კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
შეფასება-განმავითარებელი ; განმსაზღვრელი.
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებმა იციან სოციალური ჯგუფები, საზოგადოაბის ტიპები(ღია და დახურული) ოჯახის ძირითადი ტიპები, როლები და ფუნქციები ოჯახში.
რესურსები: პროექტორი, კომპიუტერი, მასწავლებლის მიერმომზადებული ინტერაქტიული პრეზენტაცია,სამუშაო ფურცლები,თაბახი,დაფა,ცარცი,სახელმძღვანელო; საწერი კალამი და ფლომასტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/ მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
(რეურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
აქტივობა#1
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მიზანი:კლასის ყურადღების მობილიზება, გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და შეფასების ფორმების გაცნობა
აღწერა:
გაკვეთილის დასაწაყისში მასწავლებელი აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს: კითხულობს სიას, მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს შეფასების ფორმას და კრიტერიუმებს
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
ფლიფჩარტის ფურცელზე თალსაჩინო ადგილას გამოკრული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების
რუბრიკები,
რუბრიკები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთნ
ეს რესურსი
ეხმარება
მასწავლებელს,მოსწავლეებს ვერბალურთან
ერთდ გააცნოს ვიზუალური სახით შეფასების რუბრიკა
|
2 წთ
| |
აქტივობა#2მოსწავლეთა პროვოცირება
მიზანი:
დასახელებულ თემაზე მოსწავლეთასაწყისი ცოდნის გამოვლენა, ინტერესების აღძვრა, ემოციებისგააქტიურება;
აღწერა:
მასწავლებელი დაფაზე წერს ტერმინს
,, სახელმწიფო“ და სთხოვს მოსწავლეებს გამოთქვან თავიანთი მოსაზრება თუ რასთნ ასოციაცირდება ტერმინისახელმწიფო. მოსწავლეების მოსაზრებების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი აჯამებს, ამთლიანებს პასუხბს და გადადის მიზნობრივ დავალებაზე
|
გონებრივი იერიში, ვერბალური,
ასოცისციური რუკი შექმნა
|
საერთო საკლასო
|
დაფა, ცარცი , სქემა-გრაფიკული ორგანიზატორი
ეს რესურსი მოსწავლეებს ეხმარება ასოციაციური რუკის შექმნაში
|
5 წთ
| |
აქტივობა#3
სიტუაციური ამოცანის ანალიზი
აქტივობის მიზანი:
ახალ თემაზე გადასასვლელად კლასის მობილიზება.
აღწერა:
მასწავლბელი კლასს ყოფს ჯგუფებად(მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს ხვადასხვა ფერის ფურცლებს და სთხოვს ფერების მიხედვით დაჯგუფდნენ )
სთხოვს სახელმძღვანელოში მოცემული სიტუაციური ამოცანის განხილვას( 58 გვ.). ჯგუფებმა უნდა შეასრულონ მოცემული დავალება და წარადგინონ კლასის წინაშე პრეზნტაციის სახით(პრეზენტაცისათვის სამ სამი წუთი, სამუშაოდ 7 წუთი)
სიტუაციური ამოცანა თან ერთის გეგმას დანართი 1
|
ვერბალური,
ზეპირი
|
ჯგუფური
|
ფლიფჩარტის ფურცლები, მარკერები.
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს
გამოამუშავდეთ ფიქრისა და ანალიზის უნარი
|
16 წთ
| |
აქტივობა#4- ახალი მასალის მიწოდება
მიზანი: ახალ თემაზე ინფორმაციის მიწოდება, მოტივაციის შენარჩუნება;
აღწერა:
მასწავლებელი საუბრობს ,,სახელმწიფოს როლსა და ფუნქციებზე“
|
ვერბალური
პრეზენტაცია
|
საერთო საკლასო
|
მასწავლებლის მიერ FowerPoint-ის პროგრამაში მომზადებული პრზენტაცია.
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს ცოდნა მიაწოდოს ვერბალურთან ერთად ვიზუალური ფორმით. იყოს თანმიმდევრული, ყურადღება გაამახვილოს საკვანძო საკითხებზე.
|
8 წთ.
| |
აქტივობა#5 ,,დავფიქრდეთ, ვიაზროვნოთ, ვიმსჯელოთ“
მიზანი: ახალი ცოდნის განმტკიცება.
აღწერა: მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს განიხილონ სასწავლო სახელმძღვანელოში მოცემული სქემა ,,სახელმწიფოსა და მოქალაქეთა უფლება-მოვალეობების“ შესახებ და უპასუხონ კითხვებს (გვ.59)
1.არსებობს თუ არა ისეთი მოვალეობები რომელებიც ორივე მხარეს გააჩნია?
2.რომელი უფლებები და მოვალეობები უნდა ჰქონდეს თქვენი აზრით, მხოლოდ მოქალაქეს? მხოლოდ სახელმწიფოს? რატომ? პასუხი დაასაბუთეთ
|
კითხვა პასუხი
|
წყვილებში
|
,,სახელმწიფოსა და მოქალაქეთა უფლება-მოვალეობების“ სქემა,
ეს რესურსი მასწავლებელს დაეხმარება მოსწავლეებს
გამოამუშავდეთ მსჯელობისა და კრიტიკული აზროვნების უნარი
|
10 წთ.
| |
აქტივობა#7
საშინაო დავალება
მიზანი: მოსწავლეების დამოუკიდებლად მუშაობის, უნარჩვევების გამომუშავება
აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებმს აძლევს დავალებას სახელმძღვანელოდან(გვ.60-61)
დაამუშაონ ,,სახელმწიფოს ფუნქციები“და უპასუხონ კითხვებს:
1.სახელმწიფოს რომელი ფუნქცია მიგაჩნიათ ყველაზე მნიშვნელოვნად? რატომ?
2.თქვენი აზრით რა იგულისხმება თითოეულ ფუნქციაში?
|
ვერბალურად
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო, ინტერნეტი
ეს რესურსი მოსაწავლეებს დაეხმარება ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოიძიებაში.
|
2 წთ
| |
აკტივობა#7შეფასება-უკუკავშირი
,, წერილი მასწავლებელს“
(დანართი N3 თანერთვისგეგმას)
მიზანი:
მოსწავლეების ცოდნის შეფასება.
აღწერა:
მოსწავლეები წერენწერილს მასწავლებელს: რა იყო ადვილი; რა გაუჭირდათ; რა ვერ გაიგო; რა ეწყინა.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური
|
კითხვარი რეფლექსიისათვის.
ეს რესურსი მასწავლებელს ეხმარება უკუკავშირის მისაღებად, რასაც გაითვალისწინებს მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვისათვის.
|
2 წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მიმართულება: თვითმართველობა და მართველობა
სტანდარტი:სტანდარტი:
მოქ. IX. 9.მოსწავლესშეუძლიაგაანალიზოსსაქართველოსმოქალაქისკონსტიტუციურიუფლებებიდათავისუფლებები, მოვალეობებიდაპასუხისმგებლობები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· ადარებს ერთმანეთთან საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციის დებულებებს;
· აჯგუფებს საკუთარ კანონიერ უფლება-მოვალეობებსა და პასუხისმგებლობებს სამართლებრივი სფეროების მიხედვით (სამოქალაქო, ადმინისტრაციული, სისხლის სამართლის და ა.შ.);
მოქ.IX.10.მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს სახელმწიფო მმართველობის სისტემა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· ჩამოთვლის სახელმწიფოს დემოკრატიულობის პრინციპებს (მაგ.: ხელისუფლების დანაწილება და წარმომადგელობითიბა, მრავალპარტიულობა, სიტყვის თავისუფლება და ა.შ.) და თითოეულის მიხედვით ახასიათებს საქართველოს სახელმწიფოს მმართველობას; ადარებს რომელიმე სხვა დემოკრატიულ სახელმწიფოს; ანალიზის საფუძველზე აკეთებს დასკვნას, თუ რომელი მმართველობაა უფრო დემოკრატიული
დანართი1.
სიტუაციური ამოცანა
წარმოიდგინეთ საზოგადოება, რომელშიც წესები არ არსებობს და ადამიანებს შეუძლიათ აკეთონ ის, რაც სურთ. ამ სიტუაციას ,,ბუნებით მდგომარეობას“ უწოდებენ.
· როგორი იქნებოდა ,,ბუნებითი მდგომარეობა“ დაწერეთ სიტუაცია, რომელიც შეიქმნება იმ შემთხვევაში, მასწავლებელს რომ კლასის მართვის უფლება არ ჰქონდეს
· რა იქნებოდა ამ ,,ბუნებითი მდგომარეობის“ დადებითი და უარყოფითი მხარეები.
· რა მოუვიდოდა თქვენი თანაკლასელების უფლებებს?
· როგორი იქნებოდა თქვენი და თნაკლასელების ცხოვრება?
-უფრო ძლიერნი და ჭკვიანნი შეეცდებიან სხვა ადამიანთა თვისუფლების, სიცოცხლისა და ქონების ხელყოფას;
უფრო სუსტნი გაერთიანდებიან და შეეცდებიან უფრო ძლიერთათვის უფლებათა წართმევას;
-ადამიანები იქნებიან დაუცველნი
|
· შეადარეთ თქვენი პასუხბი ჯონ ლოკის მოსაზრებებს
დანართი 2
უფლებები
|
მოვალეობები
| |
მ
ო
ქ
ა
ლ
ა
ქ
ე
|
§ უსაფრთხო ცხოვრება
§ ჯანსაღ გარემოში ცხოვრება
§ მეწარმეობა
§ ქვეყნის მართვაში მონაწილეობა
§ სახელმწიფოსაგან მხოლოდ კანონის
ფარგლებშიმოქმედების მოთხოვნა
§ სახელმწიფო ფინანსების გონივრული
ხარჯის მოთხოვნა
|
§ გადასახადების გადახდა
§ კონსტიტუციისა და სხვა კანონების დაცვა
§ სამხედრო ვალდებულება
§ კულტურის ძეგლებისა და გარემოს გაფრთხილება
§ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვა
§ სახელმწიფოს დახმარება დანაშაულთნ და სხვა უკანონობასთან ბრძოლაში
|
ს
ა
ხ
ე
ლ
მ
წ
ი
ფ
ო
|
§ კანონის დამრღვევთ დასჯა
§ გადასახადების აკრეფვა
§ მოქალაქეების სამხედრო სამსახურში გაწვევა
§ კანონის მიღება
§ სამართლებრივი დავების განხილვა
|
§ უსაფრთხოების დაცვა
§ გარემოს სისუფთვის დაცვა
§ მეწარმეობებისათვის პირობების შექმნა
§ ქვეყანაში ეკონომიკის განვითრებისათის პირობების შექმნა
§ კანონის დაცვა
§ ყოველი პირონებისათის ქვეყნის მართვაში მონაწილეობის მისაღებად პირობების შექმნა
§ სახელმწიფო ფინანსების მოქალაქეთ სასრგებლოდ გამოყენება
§ სამართლიანი და დამოუკიდებელი სასმართლოს უზრუნველყოფა
|
· არსებობს თუ არა ისეთი მოვალეობები, რომელიც ორივე მხარეს გააჩნია?
· რომელი უფლებები და მოვალეობები უნდა ჰქონდეს, თქვენი აზრით, მხოლოდ მოქალაქეს? მხოლოდ სახელმწიფოს? რატომ? პასუხი დაასაბუთეთ
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრია
კრიტერიუმები
|
3-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მოსწავლე საუბრობს სახელმწიფოს არსსა და მნიშვნელობაზე.
|
მოსწავლეს არ ესმის სახელმწიფოს მნიშვნელობა.
|
მოსწავლესაუბრობს სახელმწიფოს მნიშვნელობაზე, მაგრამ უშვებს პატარაშცდომებს.
|
მოსწავლე სწორად საუბრობს სახელმწიფოს არსსა დამნიშვნელობაზე მაგრამ საკუთარ მოსაზრებას ნაწილობრივ ამყარებს არგუმენტებით.
|
მოსწავლე სწორად საუბრობს სახელმწიფოს არსსა დამნიშვნელობაზე, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით.
|
მოსწავლე აანალიზებს მოქალაქის უფლება-მოვალეობებს
|
მოსწავლე ვერ აანალიზებს მოქალაქის უფლება მოვალეობებს
|
მოსწავლე აანალიზებს მოქალაქის უფლება მოვალეობებს მაგრამ უშვებს პატარა შეცდომებს
|
მოსწავლე აანალიზებსდა მსჯელობსმოქალაქის უფლება მოვალეობებს, მაგარამ საკუთარ მოსაზრებას ნაწილობრივ ამყარებს არგუმენტებით
|
მოსწავლე აანალიზებსდამსჯელობსმოქალაქის უფლება მოვალეობებს, საკუთარ მოსაზრებას ამყარებს არგუმენტებით
|
მოსწავლეაღწერსდააფასებს სახელმწიფოს უფლებესა და ვალდებულებს.
|
მოსწავლევერაღწერსდავერაფასებს
სახელმწიფოს უფლებესა და ვალდებულებს.
|
მოსწავლემსჯელობსდააღწერსსახელმწიფოს უფლებესა და ვალდებულებს. მაგრამუშვებს პატარა შეცდომებს.
|
მოსწავლე კარგადაღწერსდააფასებს
სახელმწიფოს უფლებესა და ვალდებულებს, მაგრამ საკუთარ მოსაზრებას ნაწილობრივ ამყარებს არუმენტებით
|
მოსწავლე კარგად აღწერს დააფასებს
სახელმწიფოს უფლებესა და ვალდებულებს,
საკუთარმოსაზრებას
ამყარებსარგუმენტებით.
|
დანართი-3
წერილი მასწავლებელს( უკუკავშირი)
მომეწონა გაკვეთილი
|
კი
|
არა
|
გქონდა უხერხულობის მომენტი გაკვეთილზე
|
კი
|
არ
|
რა იყო ყველაზე საინტერესო ამ გაკვეთილზე
| ||
რა იყო შენი წარმატების მიზეზი
| ||
რისი გაკეთება გაგიჭირდა ამ გაკვეთილზე
|
ხლმოწერა: ნათია შიბდიროვი
თარიღი:10.11.2019 წელი
Комментариев нет:
Отправить комментарий